wibako

Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 22 Mar 2021 09:42

Witam,

Zamierzam zacząć handel humusem (ziemią ogrodową). Mam działkę, którą będę utwardzał pod taki rodzaj działalności. Ziemię już mam na działce. Teraz pojawia się problem transportu. Zastanawiam się nad zakupem wywrotki - chcę się uniezależnić od znajomych, którzy obecnie wożą mi tą ziemię. I tutaj pytanie - jakie auto kupić? Widzę rosnące zapotrzebowanie na małe transporty ok. 6 ton ziemi - przyszłość pokazuje, że małe auta będą dowoziły towar, bo wszędzie jest ciasno i są ograniczenia. Czy 4x4 będzie potrzebne? Czy HDS zostanie wykorzystany? Dodatkowo mógłbym odbierać worki big-bag z gruzem od ludzi, bo u mnie w mieście nie ma takiej firmy. Jakie auto polecacie na start? Coś a'la Cabstar czy lepiej trochę większe np. MB SK? Budżet to ok. 60 tys. zł

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Reklama

simmet

Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zeppelin zm 15 » 22 Mar 2021 20:45

Zależy jaki grunt, wiadomo że 4x4 wjedziesz wszędzie. Z tym gruzem to uważaj bo na to trzeba mieć kwity, chcąc wozić po 6 tonto muszą szukać coś około 12t dmc
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez dawidg2 » 22 Mar 2021 21:11

i takiego do 12t lepiej szukać, dużo ograniczeń do 12ton więc bez problemów można jeździć chyba że inne są tonaże.

4x4 się przyda bo auta na mniejszych kołach kiepsko sobie radzi w terenie.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zeppelin zm 15 » 22 Mar 2021 21:13

Tylko 4x4 i dmc 12t to nie łatwo znaleźć i to jeszcze w dobrej cenie :roll:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 25 Mar 2021 09:24

Myślałem, że odradzicie 4x4 ze względu na koszty utrzymania i niskie zastosowanie w stosunku do ogółu zleceń. O HDS-ie z czerpakiem nikt nie wspomniał. Chyba mało jest tu osób, którzy handlują ziemią. Wydaje mi się że najwięcej zleceń jest na samochody 4-oś, choć facet który handluje ziemią powiedział mi że robi więcej kursów Cabstarem niż MAN-em 4 osiowym. Wiadomo, że mniejsza ilość ziemi na aucie to większa marża. Zastanawia mnie to, że w moim mieście (120 tys. ludzi) nie ma człowieka, który prowadzi usługi małą wywrotką do 7 lub 10 ton.

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zeppelin zm 15 » 25 Mar 2021 20:46

Najważniejsze właśnie abyś wyczuł rynek i miał to czego nikt inny nie ma.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez dawidg2 » 25 Mar 2021 22:07

noxiss napisał(a):Zastanawia mnie to, że w moim mieście (120 tys. ludzi) nie ma człowieka, który prowadzi usługi małą wywrotką do 7 lub 10 ton.

pytanie co masz na myśli 7 czy 10 ton, bo jak ładowności to są to auta już z 15-18DMC.

w mieście nie potrzeba ton ziemi na obejście. developerka jak buduje na obrzerzach raczej też humus zostawia na wykończeniówkę.

Na budowach nikt 2 osiowymi nie będzie jeździł bo to nie ekonomiczne.

-- 25 Mar 2021, o 21:07 --

HDS to dodatkowy balast na aucie i dodatkowe koszty, dozory itd. Jeśli będziesz miał robotę to czemu nie.

Ale nieraz to łatwiej na lawecie za autkiem przyciągnąć jakąś miniładowarkę

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 26 Mar 2021 22:01

zeppelin zm 15 napisał(a):Najważniejsze właśnie abyś wyczuł rynek i miał to czego nikt inny nie ma.


To oczywistość i cały sekret dobrego biznesu, ale poza tym musi występować również popyt na dany towar lub usługę. U mnie w mieście nie ma małych wywrotek, które można wynająć do przewiezienia czegokolwiek. Pytanie czy warto się pchać w kat. C i duże samochody jak można wozić towar małym autkiem na kat. B. Ciężka dla mnie to zagwozdka.

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez DUCATEX » 26 Mar 2021 22:08

Powiem tak sam mam Iveco Cargo DMC 18t wywrotke z Palfingerem 23002 i legalnie moge załadować 4,5t bo hds ciezki i ma dodatkowe podpory z tyłu dobrze że mam jedna ośke pędzoną bo jak by doszła przednia pędzona to z 500kg by odeszło. Więc polecałbym ci Wywrotke 15-18 t dmc ale z możliwością montażu hds-a na tylnym zwisie czyli na konsoli dobra sprawa taki hds bo wozisz go kiedy potrzebujesz .

DUCATEX
Pomocnik operatora

  • Posty: 93
  • Rejestracja: 24 Mar 2017 21:49

Maszyna: FENDT 930

Firma: DUCATEX


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zakub » 27 Mar 2021 01:28

Wywrotka 4x4 z HDS do 60tyś. będzie miała z 30 lat. Na rozwożeniu czarnej ziemi po klientach detalicznych nie zarobi na koszty stałe.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 27 Mar 2021 08:43

zakub napisał(a):Wywrotka 4x4 z HDS do 60tyś. będzie miała z 30 lat. Na rozwożeniu czarnej ziemi po klientach detalicznych nie zarobi na koszty stałe.


Słuszna uwaga. Zatem jaką wywrotkę byś polecał do takiego interesu?

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Re: Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez Kirdan » 28 Mar 2021 07:50

W takim budżecie to bym chyba szukał czegoś z DMC do 3,5t na grubej ramie. Jakieś Daily, Cabstar, Mascott.
Takim autem wjedziesz praktycznie wszędzie, wąskie uliczki, ogródki działkowe itd.
My wozimy czarnoziem 3-ośką i na wiosnę praktycznie 2 na 3 telefony są o tonę albo dwie, prawie zawsze klient przepada
bo cena transportu przy takiej małej ilości zabija, do tego często chcą właśnie dowóz na jakieś ogródki działkowe a tam zawsze jest za ciasno. Zresztą jeśli nie jest za ciasno to się ośką zryje alejkę i też się ludziska plują.
Sam planuję zakup takiej wywrotki do 3,5t.

Mój znajomy kupił w zeszłym roku i rekordowo trzaskał po 10 kursów dziennie, bo mało takich aut jest i sam też mu klientów przekazuję skoro u mnie nie kupią.

Kolejna sprawa, powyżej 3,5t wchodzisz w podatek od środka transportu, tachograf, prawko C, w sumie to powinieneś też zrobić licencję transportową żeby wszystko było jak należy. Pytanie czy na samym czarnoziemie to się kalkuluje.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Re: Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 28 Mar 2021 09:21

Kirdan napisał(a):W takim budżecie to bym chyba szukał czegoś z DMC do 3,5t na grubej ramie. Jakieś Daily, Cabstar, Mascott.
Takim autem wjedziesz praktycznie wszędzie, wąskie uliczki, ogródki działkowe itd.
My wozimy czarnoziem 3-ośką i na wiosnę praktycznie 2 na 3 telefony są o tonę albo dwie, prawie zawsze klient przepada
bo cena transportu przy takiej małej ilości zabija, do tego często chcą właśnie dowóz na jakieś ogródki działkowe a tam zawsze jest za ciasno. Zresztą jeśli nie jest za ciasno to się ośką zryje alejkę i też się ludziska plują.
Sam planuję zakup takiej wywrotki do 3,5t.

Mój znajomy kupił w zeszłym roku i rekordowo trzaskał po 10 kursów dziennie, bo mało takich aut jest i sam też mu klientów przekazuję skoro u mnie nie kupią.

Kolejna sprawa, powyżej 3,5t wchodzisz w podatek od środka transportu, tachograf, prawko C, w sumie to powinieneś też zrobić licencję transportową żeby wszystko było jak należy. Pytanie czy na samym czarnoziemie to się kalkuluje.


Mam do Ciebie pytanie, bo siedzisz w tym biznesie. Czy ludzi zwracają uwagę na to, że ziemia jest przesiewana? Pytam ponieważ obecnie rozwożę ziemię zebraną z pola - humus - który może zawierać jakieś kamyczki lub darń. Wozimy to 4-ośkami. Klient zawsze jest zadowolony. Ziemia nie jest przesiewana. Moje pytanie jest takie - Czy na małym aucie do 3.5t klient nie będzie bardziej wymagający? Czy może okazać się że będzie niezadowolony widząc ziemię nieprzesiewaną? Jak to wygląda z doświadczenia? Obecnie sprzedaję w moim mieście za 500 zł - całą 4-oś z transportem. Za 2 tony ziemi z transportem musiałbym brać z 200 zł żeby się opłaciło....

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2021 10:30

U nas w rejonie panie to tylko siana. Jak trafisz marude klienta to i przy dużych wywrotkach jest w stanie ci suszyć głowę że materiał mu nie odpowiada.
Mąka w worku 50kg będzie zawsze tańsza za kg niż w opakowaniu 1kg :D więc zawsze małym samochodem wychodzi drożej :D . Przy kursach małym autkiem nie zawsze chodzi o stawkę lecz to że wjedziesz tam gdzie duży nie może i tym wygrywasz. Często spotykam się z sytuacjami że nawet ktoś dołoży parę złotych ale wjedziesz mu na podwórko aż do tyłu i nie musi tego taczkować. Z klientami na mały samochód jest większy problem uświadomić klienta że przywiozłeś mu te dwie tony które zamawiał a nie mniej bo często słyszę " panie jak zamówiłam dwie tony węgla to tego było prawie dwa razy tyle co tej ziemi, chyba chcesz pan mnie oszukać" :D zawszę mówię że niech sobie weźmie worek foliowy po węglu w który wchodzi 25kg, nasypie objętościowo tyle samo ziemi i zobaczy czy tak lekko go też podniesienie jak węgiel :D
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez Kirdan » 28 Mar 2021 11:12

Tak jak napisał kolega wyżej, czarnoziem tylko przesiany. Taki pobrany z pola to się u nas traktuje praktycznie jak ziemię z wykopu :D
Pełne auto nieprzesianego to mogę dostać za 100zł, więc jeśli ktoś Ci płaci po 500 to trzymaj się go rękoma i nogami.

Myślę że taką nie przesianą to będzie ciężko sprzedawać małymi autami, bo ludzie kupujący 1-2 tony zwykle chcą to rzucić w ogrodzie, albo pod trawę, albo pod jakieś kwiatki, warzywka. Przywieziesz z kamieniami i darnią to pogonią.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez noxiss » 28 Mar 2021 12:26

Obawiam się sytuacji, że kiedy kupiłbym stare większe auto to za niedługo wejdzie przepis że do EURO 5 do miasta nie wjedziesz. Dlatego myślę o nowszym ale na kat. B żeby nie utrudniać sobie biznesu i nie robić niepotrzebnego stresu. Być może najlepiej opłaci się brać hurtowo ziemię przesianą np. 400 zł wanna i popychać ją małym autkiem....

noxiss
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 14 Lis 2018 19:09

Maszyna: Szukam

Firma: Brak


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2021 12:55

Też jest to jakieś rozwiązanie, ważne aby się kalkulowało :D
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Zakup wywrotki 4x4 z HDS - sugestie

Postprzez dzierzan » 28 Mar 2021 17:59

Jak zawsze wszystko zależy jakie masz zlecenia. Generalnie na taką małą wywrotkę 3,5-7,5t DMC jest sporo roboty na ogródkach działkowych. Zimą wiadomo bida, ale na wiosnę ludzie zaczynają dłubać i potrzebują a to 2-3t czarnoziemu, a to 1-2m betonu, a to trochę żwiru, czasem drewno do kominka. Trzeba się tam tylko dobrze rozreklamować. No i przy takich małych ilościach zdecydowanie siana ziemia, bo na 3 tonach to będzie różnicy może z 50zł więc raz że klient raczej nie będzie tak marudził że drogo, a dwa nie będzie narzekał na jakość materiału. Co innego jak ktoś zakłada ogród i potrzebuje np. 100m3 wtedy różnica w cenie jest już znaczna.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej