wibako

TW130 '08 Problem z odpalaniem

TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez gasior » 01 Paź 2022 09:18

Marka i model maszyny: Terex TW 130
Rok produkcji: 2008

Witam. Po pięciu bezawaryjnych latach pracy przyszedł czas na naprawy. Mam problem rano z uruchomieniem koparki,maszynę trzeba kręcić 10 minut zanim odpali, przy czym odpala wchodzi na duże obroty, wyrzuca czarny dym z komina i gaśnie i tak z 10 minut po czym odpali i po rozgrzaniu pracuje równo, odpala za każdym razem.Silnik deutz BF 4M 2012. Ktoś ma jakiś pomysł gdzie szukać przyczyny. Filtry nowe. Czy w tym silniku jest świeca żarowa? Może padły pompo wtryski ale koparka pracuje równo i nie dymi.
Ktoś ma jakiś pomysł?Numer seryjny dopiszę później.
Dodam jeszcze że padł mi wyświetlacz tyle że to raczej nie powinno mieć wpływu na silnik?

gasior
Młodszy operator

  • Posty: 197
  • Rejestracja: 11 Wrz 2007 19:44
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Re: Problem z odpalaniem

Postprzez Kamal » 01 Paź 2022 09:43

Po prostu zaczynasz sprawdzanie po kolei elementów. Ciśnienie paliwa, cewka gaszenia, listwa, regulator, pompy wtryskowe, wtryskiwacze.
Chociaż wstawiam na pompy wtryskowe.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Problem z odpalaniem

Postprzez gasior » 01 Paź 2022 14:04

Kolego Kamal może polecisz kogoś z okolic lubuskiego kto ogarnia deutza ,a może sam jesteś z tych okolic? Mają te silniki świecę żarową?

gasior
Młodszy operator

  • Posty: 197
  • Rejestracja: 11 Wrz 2007 19:44
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
  • Pochwały: 1

Re: Problem z odpalaniem

Postprzez Kamal » 01 Paź 2022 20:28

Świeca w opcji. Koparki mają. Bez znaczenia. Silnik sprawny pali bez nich. Uszkodzony i że świecami ma problemy.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Problem z odpalaniem

Postprzez 8x8 » 01 Paź 2022 21:45

gasior napisał(a):Dodam jeszcze że padł mi wyświetlacz tyle że to raczej nie powinno mieć wpływu na silnik.?


wyświetlacz też może być przyczyną opisanej usterki, możliwe jest również że na postoju spływa paliwo z układu, ponadto sprawdził bym też układ powietrza

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Problem z odpalaniem

Postprzez Kamal » 01 Paź 2022 21:46

8x8 napisał(a):
gasior napisał(a):Dodam jeszcze że padł mi wyświetlacz tyle że to raczej nie powinno mieć wpływu na silnik.?


też może być przyczyną opisanej usterki

To wskaż palcem na schemacie taką możliwość. A jak się nie znasz to siedź na czterech literach.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez Atl » 02 Paź 2022 03:45

Wyświetlacz padł czy cały panel?
Ta usterka nie ma wpływu na silnik.
Serwis Atlas, Terex . Naprawa koparek serii 04,TC, 05, ZW.
Remonty, regeneracja pomp, silników, rozdzielaczy i elektroniki. Kontrola stanu maszyn przed zakupem
Tel +48 796222990, 782040918
Po godzinach:
www.hilevel.pl
www.9mm.com.pl

Atl
Fachoperator

  • Posty: 3903
  • Rejestracja: 13 Lis 2008 17:04
  • Miejscowość: Polska
  • Pochwały: 161

Re: TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez 8x8 » 02 Paź 2022 12:05

gasior napisał(a):Ktoś ma jakiś pomysł gdzie szukać przyczyny.

lub też, słaby rozrusznik, czy też słaby prąd dochodzi do niego bo się poluzowały śruby, lub słaba kompresja na cylindrach

widzisz przyczyn może być od groma, jednak w pierwszej kolejności eliminował bym proste ( niedrogie) elementy.
bo każdy potrafi stwierdzić ze to usterka bezpośrednio związana z wtryskami .

pomimo gdakania, to jednak sprawdź ten wyświetlacz.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez Kamal » 03 Paź 2022 01:04

8x8 napisał(a):lub też, słaby rozrusznik, czy też słaby prąd dochodzi do niego bo się poluzowały śruby, lub słaba kompresja na cylindrach


Ta.... Już pisałem siedź na czterech literach.
Teraz powiąż ten rozrusznik z zapalaniem i gaśnięciem silnika. Jak również że słabą kompresja. Bo ten silnik pali idealnie nawet przy kompresji 4-8bar mniejszej niż wymieniona w serwisówce jako minimalna.
To że ma już tulejki do wymiany w rozruszniku to się domyślam, ale to skutek ciężkiego palenia i gaśnięcia, a nie że przyczyna gaśnięcia to rozrusznik.

8x8 napisał(a):bo każdy potrafi stwierdzić ze to usterka bezpośrednio związana z wtryskami .

Nie wiem czy każdy, bo u ciebie tego nie zauważyłem. Ale są ludzie na tym forum co oprócz szkoleń mają doświadczenie. I potrafią zdalnie naprowadzić na problem.

8x8 napisał(a):pomimo gdakania, to jednak sprawdź ten wyświetlacz.

Nie wiem czy zauważyłeś że jesteś na forum maszyn budowlanych, a nie starych smelcwagenów. Tam nie ma imo w zegarach. Dlatego powtórzę pokaż na schemacie ten związek z objawami.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Problem z odpalaniem

Postprzez dawidg2 » 03 Paź 2022 01:51

gasior napisał(a):Kolego Kamal może polecisz kogoś z okolic lubuskiego kto ogarnia deutza ,a może sam jesteś z tych okolic? Mają te silniki świecę żarową?
Z Lubuskiego nie, ale w Dolnośląskim masz serwis Deutza w Lubinie.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez 8x8 » 08 Mar 2023 11:10

i co było przyczyną ?

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: TW130 '08 Problem z odpalaniem

Postprzez gasior » 09 Mar 2023 19:27

uszkodzona płyta główna i komputer (płyta)silnika.

gasior
Młodszy operator

  • Posty: 197
  • Rejestracja: 11 Wrz 2007 19:44
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
  • Pochwały: 1

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej