wibako

Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Moderator: mechanior

Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez arek00 » 17 Sty 2022 22:10

Marka i model maszyny: Zettelmeyer Zl 501
Rok produkcji: 1981
Numer seryjny: 902153

Witam mam problem z ładowarką , stała parę lat , udało się uruchomić , olej hydrauliczny był biały , wymieniłem olej i filtr na pompie. Ładowarka jeździ do przodu i do tyłu , jest słaba jazda , przy obciążeniu wyje i nie ma mocy. Wycie takie jak by mało oleju było - olej jest , nie pieni się - czyli pompa powietrza nie zasysa.

Przy pompie jest dźwignia sterowana linką i lewym pedałem w kabinie - po wciśnięciu pedału "sprzęgła " zatrzymuje jazdę. Włączony bieg wolnej jazdy i dźwignia całkowicie cofnięta- brak jazdy , dźwignia na środku - jedzie ale przy obciążeniu i wysokich obrotach wyje , dźwignia całkowicie do przodu wyje już na niskich obrotach. W tej pozycji czyli "sprzęgło " puszczone , dodaję gazu na max obroty , łyżka przednia zaparta o ziemię , zaczyna pulsacyjnie ciągnąć i odpuszczać i tak w kółko , obroty silnika cały czas takie same, tak jak by jakiś zawór upustowy/przeciążeniowy - wycie też zaczyna pulsacyjnie brzmieć.
Zdjęcie nr 3 dźwignia zaznaczona po prawej stronie . w drugim kółku jest jakiś jakby zawór przeciążeniowy , w środku sprężyna i 7 małych podkładek - dołożenie lub odjęcie podkładek nie daje zauważalnych różnic.
Od czego jest ten zawór za co odpowiada.
Czytałem też na forum o regulacji chłonności silnika jazdy może w tym kierunku szukać , może coś się zastało.
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź
Załączniki
IMG_20220116_122319.jpg
2
IMG_20220116_122413.jpg
3
IMG_20220116_122255_1.jpg
1

arek00
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Sty 2022 19:16

Maszyna: Zettelmeyer

Firma: Własna działalność


Reklama

simmet

Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez dawidg2 » 17 Sty 2022 23:32

jak stała to bez powodu jej nikt nie postawił. Raczej wyrobiony hydrostat patrząc na wiek.

Drugie pytanie co wlałeś za oliwę?

Pomiar ciśnień najpierw na rozgrzanym.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez arek00 » 18 Sty 2022 10:14

Więc wlałem hl 68 , ale jak ma być coś innego to wymienię , bo i tak miałem tym przepłukać układ z tego mlecznego oleju.
Co do pomiaru ciśnień to jak tylko ogarnę manometr to pomierzę , muszę tylko zobaczyć jakie tam są przyłącza diagnostyczne na jaki gwint , bo tak na pierwszy rzut oka to są chyba 2 rodzaje w tej maszynie cienkie i grubsze.

arek00
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Sty 2022 19:16

Maszyna: Zettelmeyer

Firma: Własna działalność


Re: Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez dawidg2 » 18 Sty 2022 13:11

Manometr do 450-500bar.

Hl na przeplukanie ok. A ogólnie to hv to już lepszy olej markowych producentów.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez arek00 » 19 Sty 2022 22:22

Ciśnienie dochodzi tylko do 120 bar max , na max obrotach stojąc zaparty łyżką

Wklejam filmik - jakość słaba bo ciemno i wszystko drży , ale wyjaśnię , manometr wyskalowany do 600 bar , na filmie dochodzi max do 100 bar. Proszę zobaczcie jak ruszam linką od sprzęgła jak rośnie ciśnienie i zaczyna coś syczeć i wyje - spada ciśnienie.
Jak szybko puszczę sprzęgło to rośnie ciśnienie do 100 bar i zaczyna wyć i spada ciśnienie. Obroty silnika lekko podniesione na filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=UUcTDev ... =arekrzepa

Doszkoliłem się trochę z budowy i działania pompy , rozebrałem też dźwignię sprzęgła i widać że już nasi tam byli i majstrowali , składałem na różne sposoby i ostatecznie złożyłem tak jak było , a było tak jak na zdjęciu , a pomiędzy te dystanse co trzymam w palcach idą jeszcze 4 cieniutkie podkładki. Nie mam pewności czy tak powinno być.
Teraz już wiem że pompa wyje jak ten jajowaty otwór jest całkowicie zamknięty. Może nie może być całkowicie zamknięty do jazdy i ciśnienie powinno iść tym małym nacięciem. Może ktoś mi wytłumaczy jak ma być , albo jak te dystanse mają być.
Załączniki
IMG_20220119_115144.jpg

arek00
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Sty 2022 19:16

Maszyna: Zettelmeyer

Firma: Własna działalność


Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez dawidg2 » 19 Sty 2022 23:08

model pompy podaj.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Zettelmeyer Zl 501 słaba jazda , wycie przy obciążeniu

Postprzez arek00 » 20 Sty 2022 09:38

dawidg2 napisał(a):model pompy podaj.


Linde BPV 50R.
Dzisiaj zmierzyłem ciśnienie sterowania i to tutaj jest chyba problem bo to wycie następuje gdy przepływ jest zamknięty tą dźwignią od sprzęgła i ciśnienie spada do 3-5 bar.
Na otwartej dźwigni ciśnienie jest powyżej 15bar ( mam tylko taki mniejszy manometr) - maszyna nie ciągnie i nie powinna ,w trakcie przymykania zaworu zaczyna ciągnąć i ciśnienie sterowania spada , zaczyna wyć i przestaje ciągnąć.
Podejrzewam że coś jest źle poskładane w tej dźwigni , ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś rysunku jak to ma być złożone.

arek00
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Sty 2022 19:16

Maszyna: Zettelmeyer

Firma: Własna działalność


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej