wibako

JCB 16c-1 Silnik traci moc i gaśnie podczas pracy

Moderator: peckiel

JCB 16c-1 Silnik traci moc i gaśnie podczas pracy

Postprzez Polikarp » 23 Mar 2023 19:10

Marka i model maszyny: JCB 16c-1
Rok produkcji: 2018

Dzień dobry, posidam prywatnie koparkę JCB 16c-1 (silnik Perkins), użytkowaną sporadycznie tylko dla własnych celów. Posiadam ją od nowości i obecnie zbliża się do 500mth. W zasadzie sprzęt jest "prawie nowy". Koparka zawsze działała bez zarzutu. Proszę o wyrozumiałość jeśli coś przekręcę lub nie będę precyzyjny.

Po zimie uzupełniłem paliwo, doładowałem akumulator i koparka odpaliła bez większych problemów. Zadowolony odstawiłem sprzęt do następnego dnia. Gdy drugim razem chciałęm odpalić sprzęt to musiałem dosyć długo kręcić rozrusznikiem aby silnik odpalił i ku mojemu zdziwieniu poleciało trochę białego dymu - może tak po zimie? Później już taka sytuacja nie występowała i sprzęt odpala bez problemu.

Podczas pracy (głónwnie tematy ogrodowe, usuwanie małych drzewek itp.) koparka zaczyna się dławić przy obciążeniu ramienia/gąsienic/lemiesza i wówczas silnik traci obroty. Dzieje się tak dopiero po 15-20 min (czyli jak pewno cały układ się nagrzeje). Dodatkowo zauważyłem że zwiększanie obrotów nie specjalnie daje jakiś skutek - nie ma znaczenia czy moc jest ustawiona na 50% czy na 100% ponieważ obroty są identyczne. Gdy koparka zgaśnie mogę ją bez problemu ponownie odpalić, jednak dalej jaka kolwiek praca powoduje przygaszanie silnika. Jeśli zgaszę sprzęt i zostawię na jakiś czas to ponownie mogę bez problemów popracować.

1. Czy mam pecha i dolałem jakiegoś kiepskiego paliwa?
2. Czy mam jakiś brud w zbiorniku i podczas pracy przy przechyłach pompa zasysa niewystarczającą ilosć paliwa?
3. Czy to jest coś z układem hydraulicznym? czy raczej paliwowym?
4. Gdzie sprawdzić potencjalne wycieki? lub elementy które mogły się uszkodzić w wyniku mrozów?

Proszę o pomoc i wszelkie sugestie z waszej strony. Nie zakładam od razu czarnego scenariusza z uwagi na bardoz małe zużycie sprzętu :) Być może jest to jakaś błachostka?

Polikarp
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 23 Mar 2023 18:52

Maszyna: JCB 16c-1

Firma: nie dotyczy


Reklama

simmet

Re: JCB 16c-1 Silnik traci moc i gaśnie podczas pracy

Postprzez Doktor jcb » 24 Mar 2023 05:49

A filtru kiedyś wymieniłeś? To że pierwszy przegląd masz na 500h to nie oznacza że od nowości mnie trzeba go robić. Ona już powinna być po trzech jak nie czterech przeglądach od nowości. Pompka paliwa słychać że pracuje.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej