wibako

JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Moderator: peckiel

JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Postprzez pothos4444 » 30 Maj 2022 21:31

Marka i model maszyny: JCB 3CX
Rok produkcji: 1992
Numer seryjny: 3CX-4/400845

Witam
Moja maszyna to JCB 3CX z 92r, skrzynia manualna. Mam problem z skrzynią biegów, a mianowicie nie wysprzęgla, nie można wbić biegu, gdy wezmę rewers na neutral koła się kręcą, gdy załączę jazdę do tyłu rusza z opóźnieniem i maszyna ma ciężko, ponadto ciśnienie w skrzyni to tylko 8 bar przy 2000 obrotów. Zakładam uszkodzone sprzęgło hydrokinetyczne, co może być jeszcze przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy słabe ciśnienie może być spowodowane uszkodzonym sprzęgłem, czy raczej trzeba obstawiać, tarczki, uszczelniacze,pompę? Czy fakt, że na neutralu koła się kręcą może być spowodowany jakąś inną usterką?
Z góry dziękuję za zainteresowanie się tematem i odpowiedz.

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Reklama

simmet

Re: JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Postprzez Doktor jcb » 31 Maj 2022 18:48

Zmiennik nie ma nic do ciśnienia sprzęgła. Wyjmij sitko i zobacz czy są opiłki. Olej czarny? Prawdopodobnie skrzynia do remontu.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Postprzez Jamar » 01 Cze 2022 21:37

W najlepszym wypadku masz uszkodzony rozdzielacz z cewkami, z tego co pamiętam ciśnienie masz w miarę poprawne, czujnik w tych skrzyniach załącza się przy bodajże 4 barach. Najprawdopodobniej masz uszkodzony kosz sprzęgłowy lub zespawane tarczki w obu przypadkach tak jak pisał kolega wyżej skrzynia do wyjścia.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Re: JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Postprzez pothos4444 » 02 Cze 2022 06:11

Witam
Dziękuje za zainteresowanie tematem. Zdaję sobie sprawę, że skrzynia do remontu. Zanim wyjmę skrzynię, piszecie że uszkodzony kosz sprzęgłowy, co mogło się z nim stać, przecież to "kawał metalu"? A co myślicie o sprzęgle, w maszynie na zapalonym silniku nie można zmienić biegów, i na neutralu ciągnie lekko do przodu? Kolego pewien jesteś, że ciśnienie nie jest złe, nie powinno być ponad 10bar?
Dziękuje za odpowiedzi.

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: JCB 3CX problem z skrzynia sprzęgłem

Postprzez Jamar » 02 Cze 2022 18:51

Prawidłowe ciśnienie to 10 do 13 bar przy 1000obr/min. W koszu w miejscu kontaktu przekładek z koszem robią się bruzdy przez co tarczki nie są w stanie płynnie się przemieszczać a kosz nie wysprzęgla się prawidłowo na skutek czego koła ciągną na luzie, najczęściej do przodu. Jak wrzucasz wsteczny to kosz na skutek tarcia grzeje się do czerwoności, na skutek temperatury tarczki ulegają deformacji co potęguje awarię.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej