wibako

Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez Coval » 19 Kwi 2014 14:09

rydzyk673 napisał(a):jesli ktos twierdzi ze na postoju ma byc w okolicach 0 lub kilku bar prosze mnie oswiecic skad sie bierze 30 bar na sterowaniu ? głowie sie od dłuzszego czasu i nie moge tego pojac ?



Załącza się odpowiedni zawór, który wspomaga joysticki. Przy podniesionych joystickach wyłącza się, bo koparka nie widzi sensu ich wtedy zasilać.

Może zrzucać część oleju z linii głównej pompy, jednocześnie utrzymując daną wartość ciśnienia. Jest to zależne od konstrukcji.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Reklama

simmet

Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez Arcio » 19 Kwi 2014 14:40

rydzyk673 napisał(a):jesli ktos twierdzi ze na postoju ma byc w okolicach 0 lub kilku bar prosze mnie oswiecic skad sie bierze 30 bar na sterowaniu ? głowie sie od dłuzszego czasu i nie moge tego pojac

No to jeszcze raz:
-przy włączonym silniku i podniesionym dżoju mamy wszędzie zerowe ciśnienia
-przy włączonym silniku i opuszczonym dżoju ciśnienie na sterowaniu jest ustalane przez zawór regulacyjny ciśnienia sterowania
To ciśnienie wytwarza jedna z pomp tzn ta która jest odpowiedzialna za obrót, lemiesz i siłownik od BS.
Rożnie to bywa czasem jest to jedna z pomp: jeżeli mamy trzysekcyjną pompę zębatą lub jeżeli mamy dwusekcujną zębatą to ta trzecia jest np pod pompą wtryskową lub jeżeli mamy pompę wielotłoczkową to za to ciśnienie odpowiada ta zębata pompa dokręcona do pompy tłoczkowej.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez MilimetrXX » 19 Kwi 2014 19:14

Witam koledzy. Widzę że poruszyliście temat ciśnienia sterowania. Ja od kilku miesięcy mam problem z dzojami w JCB 8035. Jak kupiłem maszynę i przyjechał serwis to okazało się że na sterowaniu było 56 bar. Zmniejszyli chyba na 36 bar, jednak mój problem nie zniknął. Chodzi o to że dzoje podczas sterowania bardzo sztywnieją, albo wręcz potrafi je wyrwać z ręki jak jakaś funkcja dojdzie do końca i idzie na przelew. Zamykam łyżkę i w momencie krańcowym dzojstik tak twardnieje że obawiam się czy się nie złamie jak go tak mocna trzymam. Problem jest na obu dzojstikach i zdarza się że potrafi szarpnąć oboma na raz. Najbardziej odczuwalne jest to gdy maszyna jest zimna. Po kilku godzina pracy jakby trochę mniej odczuwalne.
Kolejna zależność jaką zaobserwowałem to jazda gąsienic i sterowanie dzojami. Obracam sie kabiną, zaczynam jechać i dzoje stają dęba że ciężko nimi ruszyć.
Ostatni problem to zółw - zająć. Na zimnej koparce mam tylko zająca. Odpalam, po 5 min zaczynam jechać i jest tylko zająć. Kontrolka się nie świeci, ale czuć że zając się włączył. Przełączy się na żółwia jak się trochę zagrzeje i potem można sobie przełączać żółw-zając. Problem wraca jak chce wjechać na podjazdy czy ogólnie dostanie jakiegoś oporu na jazdę to znowu sama sobie załącza zająca. Skręt w miejscu jest ok ale tylko do połowy obrotu bo potem przerzuca na zająca a na zającu przecież nie skręci w miejscu.
Ma ktoś jakiś pomysł co to???

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez Arcio » 19 Kwi 2014 19:22

MilimetrXX, nie wiem czy właściwie to określę, ale mam wrażenie, że masz gdzieś przebicie ciśnień roboczych na układ sterowania. Problem raczej leży w rozdzielaczu.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez rydzyk673 » 21 Kwi 2014 08:44

temat uwazam za wyczerpany
Ostatnio edytowany przez rydzyk673, 28 Lip 2018 21:21, edytowano w sumie 1 raz
Masz problem z zanikającymi ruchami na dżojstikach ?
Po rozgrzaniu ramie zwalnia lub wcale nie reaguje ?

Rozwiążemy twój problem ! Dotyczy on najczęściej JCB 8014 8018, Neusony, Schaeff/Zeppelin HR 12 i inne o wadze 1.5tony

tel 517 440 673

rydzyk673
Pomocnik operatora

  • Posty: 85
  • Rejestracja: 26 Sty 2013 16:25
  • Miejscowość: Południe Polski - Małopolska

Maszyna: Volvo, JCB, Takeuchi, Komatsu. Zeppelin/Schaeff

Firma: FHU


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez dawidk » 21 Kwi 2014 10:31

no ale zegary nie kłamią... jest zero lub blisko zera, w zależności od obrotów i temperatury oleju :-)

Chyba że moja maszyna jest jakaś inna :-)

W tych które mają sterowanie z głównego ciśnienia, będzie po opuszczeniu joya około 30 bar, bo na tyle ustawia zawór sterowania :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez rydzyk673 » 21 Kwi 2014 10:38

dawidk napisał(a):
W tych które mają sterowanie z głównego ciśnienia, będzie po opuszczeniu joya około 30 bar, bo na tyle ustawia zawór sterowania :-)


Wszystko pieknie ładnie ale powiedz mi skad masz tam 30 bar skoro na pompie głownej masz blisko 0 lub tylko kilka bar :D
Ostatnio edytowany przez rydzyk673 28 Lip 2018 21:23, edytowano w sumie 3 razy
Masz problem z zanikającymi ruchami na dżojstikach ?
Po rozgrzaniu ramie zwalnia lub wcale nie reaguje ?

Rozwiążemy twój problem ! Dotyczy on najczęściej JCB 8014 8018, Neusony, Schaeff/Zeppelin HR 12 i inne o wadze 1.5tony

tel 517 440 673

rydzyk673
Pomocnik operatora

  • Posty: 85
  • Rejestracja: 26 Sty 2013 16:25
  • Miejscowość: Południe Polski - Małopolska

Maszyna: Volvo, JCB, Takeuchi, Komatsu. Zeppelin/Schaeff

Firma: FHU


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez mechanior » 23 Kwi 2014 21:27

1. MILIMETR - sprawdzałeś złącze obrotowe?

2. Rydzyk - STAND BY to ciśnienie w układzie przy zastosowaniu pomp tłoczkowych o zmiennej wydajności regulowanej ciśnieniem zwrotnym czyli LSem zwanym również SYGNAŁEM.
W układzie ze stałą wydajnością nadciśnienie w położeniu spoczynkowym jest tak niskie (kilka bar) że praktycznie niemierzalne bo olej swobodnie przepływa przez rozdzielacz.
I dokładnie tak to wygląda w prawidłowo działającym układzie hydraulicznym minikoparki.
Minikoparki CAT (tylko te znam dobrze) mają ciśnienie spoczynkowe bliskie zeru niezależnie od tego czy maja pompy zębate czy tłoczkowe (o stałej wydajności).
PILOT to ciśnienie wykorzystywane do zasilania joysticków w celu sterowania rozdzielaczem, zazwyczaj jest też wykorzystywane do sterowania innymi układami jak np przełączaniem wydajności napędu. Jest generowane przez specjalna pompę niskiego ciśnienia lub zawór z regulatorem przepływu zasilany przez jedną z sekcji zębatych.

Więc:
-prawidłowe ciśnienie zasilania joysticków (PILOT/SERVO itp) to od 20 do 50 bar zależnie od konstrukcji, w przypadku CAT 301.8C to 33-42 bar (pomiar przy maksymalnych obrotach silnika), na bloku pilota jest elektrozawór który odcina to ciśnienie (zrzuca na zbiornik) po podniesieniu podłokietnika, zabezpiecza to przed przypadkowym uruchomieniem maszyny (na rozdzielaczu jest specjalny zawór zasilany tym samym ciśnieniem unieruchamiający WSZYSTKIE funkcje nawet te sterowane mechanicznie np jazda czy lemiesz)
-prawidłowe ciśnienie w minikoparce CAT w układzie roboczym mierzone na sekcjach pomp w pozycji spoczynku to 0 bar
-istnienie ciśnienia w układzie bez uruchomionej funkcji świadczy o nieprawidłowościach w jego funkcjonowaniu

rydzyk673 napisał(a): tylko po zapaleniu maszyny nie poruszac zadna funkcja bo pomiary wezma w łeb

Niby dlaczego? Po ustaniu pracy funkcji układ wraca do równowagi.

REGULAMIN - NETYKIETA - JĘZYK POLSKI!
Poprawiać posty!!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez MilimetrXX » 06 Gru 2014 21:33

Witam. Odwiedził mnie dziś serwisant w sprawie sztywnienie dzojów i przełączającego się zająca w maszynie JCB 8035.
Podłączył manometr elektroniczny i pokazywał nam ciśnienie na poszczególnej sekcji i obok ciśnienie serwa (sterowania).
Okazało się że ciśnienie sterowania na wolnych obrotach wynosi 18 bar . Wraz ze wzrostem obrotów silnika ciśnienie rośnie aż do 38 bar. Jeśli na wolnych obrotach przytrzymam jakąś funkcję na przelew to ciśnienie sterowania momentalnie podskakuje z 18 bar na 46 bar. Na wyższych obrotach silnika manometr pokazuje np ciśnienie serwa 25 bar , przytrzymuje jakąś funkcję na przelew i serwo wzrasta do około 50 bar co jest dość mocno odczuwalne na dzojstikach. Serwisant sugerował mi wymianę tego zaworu którym ustawia się ciśnienie serwa.
Mam też problem z załączającym się samoczynnie zającem gdy maszyna jest zimna lub dostanie oporu na jazdę. Okazało się że odpowiada za to ten sam zawór, ale podobno równie dobrze może to być przebicie gdzieś na rozdzielaczu lub kolumnie obrotu jak pisał Pan Mechanior.
Pytanie do Was czy ktoś posiada taki zawór żebym udostępnić na jeden dzień ? Chciałem podmienić i przekonać się zanim kupie nowy czy to na pewno ten zawór czy coś innego. Podobno zawory są jednakowe w JCB 8020 8025 8030 8035 , znajdują się pod stopniem obok akumulatora.

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez bielaszkin » 08 Gru 2014 22:12

MilimetrXX napisał(a):Podłączył manometr elektroniczny i pokazywał nam ciśnienie na poszczególnej sekcji i obok ciśnienie serwa (sterowania).
Okazało się że ciśnienie sterowania na wolnych obrotach wynosi 18 bar . Wraz ze wzrostem obrotów silnika ciśnienie rośnie aż do 38 bar. Jeśli na wolnych obrotach przytrzymam jakąś funkcję na przelew to ciśnienie sterowania momentalnie podskakuje z 18 bar na 46 bar. Na wyższych obrotach silnika manometr pokazuje np ciśnienie serwa 25 bar , przytrzymuje jakąś funkcję na przelew i serwo wzrasta do około 50 bar co jest dość mocno odczuwalne na dzojstikach.


Sprawdź hydro-akumulator na 80% nie masz w nim ciśnienia.

bielaszkin
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 03 Gru 2013 23:26

Maszyna: JCB 8015

Firma: Hydro-Elklim


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez mechanior » 08 Gru 2014 23:34

Wg mnie raczej zawór regulujący ciśnienie SERWO.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez MilimetrXX » 10 Gru 2014 21:24

Kolego co do akumulatora to wydaje mi się że jest dobry bo po zgaszeniu maszyny ciśnienie sterowania powoli spadało i po 10 min spadło na 28 bar , ale za jakieś pół godziny było już tylko 5 bar.
Ja też uważam że chyba ta kostka jest padnięta, a upewniłem się gdy okazało się że w tym zaworze również steruje się żółwiem i zającem z czym też jest problem.
Umówiłem się za jakiś tydzień z firmą która handluje koparkami i ściągają też części. Mają takie maszyny jak moja i najpierw przerzucimy ten zawór z innej jak pomoże to kupie nowy.
Dam znać czy pomoże i jak to się skończy.

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez MilimetrXX » 29 Sty 2015 21:51

Koledzy i sprawa rozwiązana. Przyczyna był dość prosta ale dopiero czwarty serwisant sobie poradził. Rozebrał na części zawór który ustawia ciśnienie serwa, a w JCB w tym zaworze jest też załączanie hydrauliki po opuszczeniu lewego dzoja i przełączanie żółw/zająć. Okazało się kilka oringów było wytartych, i chyba jednego brakowało całkowicie. Po naprawie ciśnienie serwa czy to na wolnych czy to na wysokich obrotach silnika wynosi 38 bar. Koparka nie przerzuca już na zająca jak ma ciężko i nareszcie dzoje nie odbijaja w ręce, bardzo mięciutko i przyjemnie się pracuje. Kolega który przyjechał do mnie 260 km w jedną stronę , naprawił to w 10 minut. Mówił że miał taką usterkę. Za dojazd zapłaciłem dużo więcej niż za samą naprawę ale było warto. Chłopak 26 lat ale daje rade.

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez mechanior » 29 Sty 2015 23:21

Któż to? Pochwal jak warto i przedstaw gościa. Jak go znalazłeś?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez defcon1 » 29 Sty 2015 23:51

mechanior napisał(a):tóż to? Pochwal jak warto i przedstaw gościa. Jak go znalazłeś?

przyłączam się do zapytania, kto to taki ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez MilimetrXX » 30 Sty 2015 21:11

Powiem tak. Byłem zdecydowany kupić cały ten zawór który ustala ciśnienie serwa i zadzwoniłem do firmy DENISON i tam powiedziałem jaka jest sprawa ale sprzedawca nie wcisnął mi zaworu tylko dał mi numer właśnie do tego chłopaka. Ma na imie Mariusz (tel: 888 864 248 ). Dzięki temu nie wywaliłem 4 tys. na zawór tylko kilka stówek :-).

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez zigi » 13 Lut 2015 11:40

No to masz bystrych serwisantów jak dopiero 4 znalazł usterkę. Chodź czasami sam się zastanawiam skąd oni ich biorą.

zigi
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 13 Lut 2015 11:12
  • Miejscowość: Bielsk Podlaski

Maszyna: Minikoparka Wacker 3503

Firma: Jamar


Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez mechanior » 14 Lut 2015 01:39

Te, skończ durne, nic nie wnoszące komentarze w przypadkowych tematach, jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia (a jak widać po WSZYSTKICH TWOICH POSTACH nie masz) to stosuj się do przysłowia: "mowa jest srebrem a milczenie złotem"...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jakie macie ciśnienie w minikoparkach na postoju

Postprzez Aexon123 » 11 Sty 2022 11:40

W jcb co było ze joystick byl twardy i brak wolnej jazdy ???

Aexon123
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 11 Sty 2022 11:22

Maszyna: Jcb 8080

Firma: Własną firma


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej