wibako

Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 27 Maj 2014 12:48

Marka i model maszyny: Bobcat 331
Rok produkcji: 1999
Numer seryjny: 512917701

Witam. Pojawił się nowy problem w mojej mini.
Ostatnio wymieniałem wszystkie uszczelnienia na ramieniu i zwolnice, porozlewało mi się sporo oleju hydraulicznego, więc spuściłem go już do końca i wlałem nowy. Wyczytałem gdzieś na forum żeby wlać HL46, w sklepie też mi tak doradzili i mimo że nie byłem przekonany co do tego to kupiłem 40 litrów i zalałem zbiornik.

Odpaliłem maszynę i objawy są takie:
Po odpaleniu maszyny joysticki stopniowo twardnieją.
Sterując funkcjami działają tak jakby się przycinały. ( np: podnoszę ramię do góry i idzie bardzo wolno, nagle dostaje przyspieszenia)
Czasami jest tak że dana funkcja w ogóle nie chodzi i trzeba poruszać innymi żeby zaczęła działać.
( jedyna normalnie działająca funkcja to zamykanie i otwieranie łyżki, przynajmniej narazie )

Wszystko zaczęło się nagle po zalaniu oleju hydraulicznego. Tylko zastanawia mnie czemu te joysticki twardnieją? Twardnienie to raczej powinien być problem przecieku wewnętrznego.
Spuszczać olej i wymieniać na inny czy raczej nie w tym rzecz ?
Przy okazji jak ktoś ma namiar na jakiegoś ogarniętego mechanika ze świętokrzyskiego to niech poda, bo ja już nie mam do niej zdrowia.

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Reklama

simmet

Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez dawidk » 27 Maj 2014 18:25

możliwe że masz gdzieś powietrze w układzie sterowania - zdaża się po wymianach :-) Poluzuj przewody sterowania przy odpalonej maszynie :-)

CO do oleju - HL to nie jest najlepszy jakościowo, ale akurat w tym wypadku rodzaj oleju nie ma wpływu na takie zachowanie :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez korba71 » 27 Maj 2014 19:42

A filtry hydr.. wymieniłeś? Hl to chyba najgorszy olej,układ powinien sie sam odpowietrzyć -początkowo brak funkcji ale po chwili pracy pompy i ruszania dzojami powinno wszystko wrócić do normy, wymiane oleju uszczelnień i filtrów powinno sie robić bardzo czysto, nie powinien wpaść żadem paproch czy kawałek oringu i koniecznie wszystkie filtry nowe.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez MARIO/MECALAC » 27 Maj 2014 22:13

Filtry nowe to raz dwa poluzuj korek od oleju hydraulicznego tak żeby powietrze zeszło, lub kup od razu nowy korek bo ten widać masz zje... bo te objawy to czyste powietrze w układzie
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez grzegorz200 » 28 Maj 2014 07:17

no cóż..jesli chodzi o olej który wlałeś..to w tym przypadku ma jedna zaletę..nic gorszego juz nie wlejesz, a jesli chodzi o sztywniejące dźoje, to "pójdź za cienkimi przewodami wychodzącymi z dżoja.na zżucie znajdziesz malutki filterek.jest on zapchany..nie radzę przedmuchiwac go ani omijać..
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 28 Maj 2014 14:28

Próbowałem dziś odpowietrzać ale nic to nie dało. Doszukałem się za to kilku informacji na forum które by się zgadzały.

mechanior napisał(a):hydraulika w Bobcatach zawsze chodzi głównie NA OLEJU SILNIKOWYM w tej chwili na 10W40 a nie na LHLach i innym szajsie


Tak też jest napisane w instrukcji której nie mam

Znalazłem też temat gdzie ktoś miał identyczny problem jak zalał hl-a. Po wymianie na właściwy wszystko wróciło do normy.
Więc nie pozostaje nic innego jak dokładne spuszczenie oleju hydraulicznego i zalanie nowego
Więc chyba mogę zalać taki olej ? http://allegro.pl/mobil-super-2000-10w4 ... 35150.html
lub taki http://allegro.pl/olej-silnikowy-agro-s ... 55351.html
Czyli po prostu jakikolwiek 10w30 lub 10w40 ?

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez grzegorz200 » 29 Maj 2014 07:15

znajdź w/opisywany filterek..przy wymianie całego oleju często "ruszają" sie wszystkie syfy leżące do tej pory spokojnie na dnie zbiornika..po zalaniu nowego oleju gdzies one musza sie zatrzymac..co do oleju?owszem kiedyś Boby chodziły na silnikowym jak pisze mechanior..teraz jest "dopuszczony":)..a hydraulika jest zalecana zalewaniem olejem hydraulicznym..
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 29 Maj 2014 18:12

Niestety wymiana oleju nic nie poprawila. wlałem 10W30 jak zaleca producent
Szukam tego filterka o ktorym mowisz ale nigdzie nie ma.
Sprawdziłem wszystkie przewody. Moglbys podpowidziec jak wyglada jego obudowa ?
Jak sie zapali to zrobi pare ruchow normalnie pozniej te ruchy sa wolne a pozniej juz calkiem sie zacina nie chce podnieść a po chwili podnosi bardzo wolno ( słychać syczenie ) i nagle odblokowuje się i przyspiesza gwałtownie.
Jak przestane ruszać joystickami na parenaście sekund lub zgasze maszyne jest dobrze ( joysticki też miękną ) pozniej po kilku ruchach to samo

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Re: Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 29 Maj 2014 22:04

korba71 napisał(a):A filtry hydr.. wymieniłeś?

tak, tylko ten wkręcany koło zbiornika
MARIO/MECALAC napisał(a):poluzuj korek od oleju hydraulicznego

Wykręciłem go nawet całego
grzegorz200 napisał(a):na zżucie znajdziesz malutki filterek.jest on zapchany.

Szukałem go wszędzie i nigdzie nie widzę
dawidk napisał(a):możliwe że masz gdzieś powietrze w układzie sterowania - zdaża się po wymianach :-) Poluzuj przewody sterowania przy odpalonej maszynie :-)

luzowałem już wszystkie

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez grzegorz200 » 30 Maj 2014 08:42

pójdź po wężach zrzutowych z dżojów..jesli nikt nie grzebał, to powinny sie łączyć i wchodzić do zbiornika. sprawdź ich drozność, a jeśli nie ma po drodze filterka.. to poszukaj sitka ukrytego pod któryms nypelkiem na tej linii. prześwietl dokładnie linie powrotu od dżojstików do zbiornika..gdzieś na pewno jest zapchana..

Autor postu otrzymał pochwałę
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 30 Maj 2014 13:43

Znalazłem taki filterek. Ciężko go było znaleźć bo był przy samym zbiorniku hydraulicznym z tyłu.
Image Image


Wykręciłem go i zapaliłem na chwilę na krótko i chyba sukces :) Oby to była jedyna przyczyna
Długo nie testowałem bo tylko minute ale normalnie wcześniej po 20 sekundach już źle pracowało
Wielkie dzięki dla grzegorz200 i wszystkich którzy się udzielali

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez grzegorz200 » 30 Maj 2014 15:15

a więc masz taki filtr..jeśli jest tam sitko metalowe, to możesz go wymyć, wydmuchać dokładnie, i zakładaj go spowrotem..po kilku dniach zajrzyj tam ponownie
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez dawidk » 30 Maj 2014 22:52

Czyli jednak dobrze kombinowałem sobie że rodzaj oleju momentalnie nie popsuł by maszyny, ale sitka w tym miejscu bym na pewno nie szukał :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 02 Cze 2014 22:23

grzegorz200 napisał(a):jeśli jest tam sitko metalowe, to możesz go wymyć, wydmuchać dokładnie, i zakładaj go spowrotem


Po wyczyszczeniu nie zostało nic z tego sitka
grzegorz200 podpowiedział byś mi jeszcze gdzie jest trzeci filtr bo nie mogę nigdzie go znaleźć a przy okazji chciałem wymienić wszystkie

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez grzegorz200 » 06 Cze 2014 13:32

filtry hydrauliczne są tylko dwa..własnie ten mały(pozycja 35) Image i drugi większy..chyba, że ktos dołozył jeszcze jeden
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Niwel » 06 Cze 2014 23:07

W firmie BM Mistal powiedzieli mi ze sa 3 i tak przeslali W takim razie zwróce im. Dzięki

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Re: Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez MilimetrXX » 18 Wrz 2014 21:07

Ja mam podobny problem w JCb 8035. Dzoje twardnieją jak tylko odpale maszyne i opuszczę lewy dzojstik. Jak maszyna jest zimna to dzoje są twardsze , jak się troche rozgrzeje to i dzoje troche miękną. Jak podnosze pierwszy siłownik , lewy dzoj do góry i dojdzie do końca, olej idzie na przelew to dzojstik tak twardnieje ze ciężko to utrzymać. Wydaje mi się ze ciśnienie roboczy przedostaje się do ciśnienia sterowania. Im ciężej ma koparka , tym ciężej i ja mam na dzojach :-). Wymieniłem filtr hydrauliczny kilka miesięcy temu. Próbowałem pracować bez tego korka wlewu oleju hydraulicznego, bo myślałem że może on jest uszkodzony i nie odpowietrza się zbiornik, ale to nic nie pomogło.
Jak zgaszę koparkę i poczekam kilka minut to ciśnienie sterowania jest zerowe, po przekręceniu zapłonu na załączonych dzojach nie można opuścić ramienia na ziemie. W drugiej koparce to po godzinie przyjdę i opuszczę na ziemie tylko na zapłonie.
Czy ktoś się orientuje gdzie szukać i czy ten filterek który pomógł koledze jest też w maszynach JCB i gdzie go szukać.

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Re: Joysticki sztywnieją i brak ruchów Bobcat 331

Postprzez Kuba23411 » 16 Paź 2021 13:43

Witam jeżeli moge się dołączyć do tematu mam problem z linia hydrauliczną koparka to :
Bobcat 328 D rok 2004 numer seryjny to 232412186 i również szukam tego filtra czy pomożeci mi go znaleść bo aktualnie nie wiem gdzie powinien być a może juz ktoś go wyrzucił :) Mój problem z linia to działa stały przepływ natomiast po założeniu łyzki skarpowej lub wiertnicy idzie tylko w jedną strone w prawo w lewo natomiast nie dodam do tego że po załączeniu szybkiej jazdy i przesunięcia suwaka w prawo na lini hydraulicznej koparka jedzie szybko zostały sprawdzonę cewki i instalacja nie wiem co dalej poczynić prosze was o pomoc :)

Kuba23411
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Mar 2021 22:01

Maszyna: Bobcat 328

Firma: Prywatnie


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej