wibako

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez mechanior » 25 Maj 2019 00:09

No właśnie o ten CZAS chodzi...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Reklama

simmet

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez Sa2k » 25 Maj 2019 14:54

Jednak chcieć to móc ;)

Nie można żyć, tylko pracą i zarabianiem pieniędzy, bo tych i tak ciągle będzie zbyt mało i czasem lepiej robić coś dla przyjemności.
Ja lubię budować fajne konstrukcje, czasem lekko szalone i nie tylko dla pieniędzy, lecz dla samej przyjemności tworzenia. :szczerbaty:

A rozkminy trudnych tematów to rzecz najfajniejsza.

Uwielbiam to forum, bo nie jest tak drętwe, jak elektroda, gdzie wszyscy wiedzą lepiej i generalnie lepiej nic nie robić, a trafić na jakąś ogarniętą osobę chętną do pomocy to prawdziwy sukces.

Szkoda tylko, że nie można zamieszczać plików Excela i PDF, bo można by wtedy dzielić się schematami i obliczeniami.

Sa2k
Pomocnik operatora

  • Posty: 92
  • Rejestracja: 19 Lis 2014 12:38

Maszyna: Atlas AM16 R

Firma: Prywatna


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez mechanior » 25 Maj 2019 17:19

Screeny możesz wrzucać bez problemu
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 25 Maj 2019 23:27

Fajne Panowie snujecie teorie ale zbyt wszystko upraszczacie. Sprawa nie jest taka prosta jak wam się wydaje a Excel tego nie policzy. Kierunek siły przyłożonej do ramienia z siłownika jest zmienny w czasie w zależności od jego wysunięcia. To powoduje że moment na danej części ramienia też się zmienia i siła którą otrzymujemy na końcu danej części ramienia też się zmienia. Do tego dochodzi złożenie różnych sił działających w różnych kierunkach na każdej z części ramienia których kierunki też zmieniają się w zależności od ułożenia całego ramienia co powoduje że suma sił w każdej z chwil jest różna i ma inny kierunek.
Mocno też upraszczaście sprawę z szybkością. Wbrew temu co piszecie szybkość jest zależna od ciśnienia chociażby z tak prostego powodu że wydajność na pompie a wydajność przepływu na końcu węża to dwie różne wartości. Pompa może robić i 1000l\min ale jeśli ciśnienie będzie 0 bar to wydajność na końcu węża wyniesie 0l/min.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez Fenix 9 » 25 Maj 2019 23:55

Spokojnie Panowie ,bez kłótni ;). Koparkę dostałem , a służy mi na własne potrzeby mam małą firmę budowlaną i czasami trzeba coś wykopać , mam 26 lat i narazie nie chce się pchać w leasingi na nową maszynę,. A co do koparki poskładałem pompę , zostało do podłączenia tylko ssanie a ja nie mogę doczekać się pierwszej próby
Załączniki
IMG_20190524_190456141.jpg
Pompa wylądowała

Fenix 9
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 07 Kwi 2019 19:56

Maszyna: Neuson 2500rdv , JCB 8015

Firma: Fenix 9


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez Sa2k » 26 Maj 2019 15:24

HI dyskusja się rozwija ;)
Ale to dobrze, bo na plus.

Ja się całkowicie zgadzam z kolegą Zakub.

Możemy się bawić w taką aptekę, to są do tego odpowiednie programy.

Wystarczy podłączyć manometr pod pompę, gdy maszyna działa na jałowo, nie wykonując żadnego ruchu i już się dowiemy, że mamy tam ciśnienie w okolicach 20-30 barów, co świadczy o tym, że coś nam tam jakieś opory stawia i pewnikiem jest to w pierwszej kolejności rozdzielacz z przewodami.
A tak na marginesie.
Jak pompa robi 1000l/min, to automatem musi robić jakieś ciśnienie.
Bez ciśnienia nie ma przepływu ;)

Kiedy na początku budowałem swoje podwozie gąsienicowe https://www.youtube.com/watch?v=GiBR6ri-OWU
i agregat, też miało nie działać i nie jeździć.
Agregat przy ciągłej pracy spokojnie 150 bar daje, ale można nawet 165, tylko trzeba obrotami mocno kręcić.
Mogę zwiększyć jeszcze bardziej ciśnienie, jednak to by wymagało wymiany pompy na ciut mniejszą, oczywiście kosztem wydajności.

Mogę też nie zmieniać pompy, a dać większe hydromotory.
Efekt będzie taki sam.
Kosztem szybkości jazdy zwiększę siłę.

Opcją, którą rozważam, jest też zakup pompy na dwie sekcje i wstawienie właśnie zaworu alternatywnego.
Problemem jest tylko większy koszt takiej pompy, a jak się kopnę w obliczeniach, to silnik mi nie da rady.

Do Fenix
Masz super fajny dostęp do pompy.
U mnie trzeba by z połowę koparki rozebrać.

Ciekawi mnie jak sobie silnik z tą nową pompą poradzi.
Od biedy możesz pokombinować z zaworem alternatywnym (schemat masz wcześniej).



Jako ciekawostkę podaję link do kalkulatora momentu obrotowego dla silników elektrycznych.
https://www.falowniki.edu.pl/kalkulator-moment-obrotowy

Sa2k
Pomocnik operatora

  • Posty: 92
  • Rejestracja: 19 Lis 2014 12:38

Maszyna: Atlas AM16 R

Firma: Prywatna


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez mechanior » 26 Maj 2019 21:21

ZAKUB, nie wiem jak tobie zmienia się wydajność w zależności od odległości od pompy ale właśnie wymyśliłeś nową fizykę cieczy. Litr to litr, nie zniknie, nie schudnie ani go nie ubędzie nawet jak przepłynie i 1000 metrów.
Widzę że coś przeczytałeś ale ci się parametry poprzestawiały, to ciśnienie spada wraz z odległością w wyniku strat związanych z oporami przepływu... Litr wypchnięty z pompy wypłynie w tej samej ilości... wróć do lektury i nie mieszaj w temacie.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 26 Maj 2019 21:44

Jestem inżynierem mechatroniki więc możemy się kłócić.
Litr to litr ale mówimy o wydajności więc dochodzi nam jeszcze czas. 40 litrów które będzie wpływać do węża w czasie minuty może wypływać w czasie np. 2 minut. Spadek ciśnienia zmniejsza prędkość cieczy więc wypływa wolniej niż wpływa. Biorąc pod uwagę że przekrój węża jest niezmienny to wydajność na wyjściu jest mniejsza niż na wejściu.
Ostatnio edytowany przez zakub, 26 Maj 2019 21:54, edytowano w sumie 1 raz

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 26 Maj 2019 21:49

Jest mniejsza niż na wejściu...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 26 Maj 2019 21:54

Autokorekta, mój błąd

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez Fenix 9 » 26 Maj 2019 22:40

Niestety jeszcze nie zdążyłem połączyć zasilania pompy ,ale podrzucę jakieś fotki ,pompa będzie wystawała 4 cm poza obrys koparki ale poradzimy sobie z tym
Załączniki
received_614089835759668.jpeg
received_1167708336741557.jpeg

Fenix 9
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 07 Kwi 2019 19:56

Maszyna: Neuson 2500rdv , JCB 8015

Firma: Fenix 9


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez mechanior » 26 Maj 2019 23:43

Zakub - ja jestem niedouczonym technikiem mechanikiem z 20 letnim doświadczeniem który raz może dwa razy w roku bierze udział w specjalizowanych szkoleniach politechnicznych z hydrauliki siłowej na polibudzie Gliwickiej - więc zadaję pytanie: jeśli pompa przecisnęła przez siebie 1 litr w ciągu 1 minuty a z drugiej strony po 1000 metrów z przewodu wyszło 0.8 litra w ciagu tej samej minuty to pomijając sprężystość linii i przecieki CO SIĘ DO CHOLERY STAŁO Z 0.2 litra?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 00:01

Znajduje się w linii. Im większe ciśnienie w wężu tym mniej oleju będzie wtłaczane. Jeśli w wężu będziemy mieli identyczne ciśnienie jak na pompie pompa będzie wtłaczać do węża całe 0 litrów na minutę. Ciśnienie w wężu spadnie kiedy wypłynie na jego końcu jakaś ilość oleju zależna od ciśnienia panującego na końcu tego węża i nie mająca związku z ciśnieniem na wejściu. Wtedy znowu do węża zacznie być wtłaczany olej ale jego ilość nie będzie miała związku z wydajnością pompy tylko z różnicą ciśnienia na pompie i wejściu do węża. Proszę pamiętać o tym że wszystkie wartości są zmienne w czasie i ani ciśnienie ani przepływy nie są wartością stałą.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 08:38

Czy mi się wydaje czy Ty właśnie ścisnąłeś ciecz :?:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 09:06

Nie

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 10:28

Prosty układ.

Pompa - 1000m przewodu z olejem - siłownik.

Włączamy układ na 1 minutę. Pompa przepycha 1l oleju, do siłownika wpływa 0,8, twierdzisz że w przewodzie zostaje 0,2. Jeśli pomijamy sprężystość linii i wycieki to olej musiał się ścisnąć.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 11:25

A przeczytaj jeszcze raz drugie zdanie.
Przepływ nie jest stały tylko zmienny. Pompa nie będzie przez cały czas wtłaczać 1l/min. Ilość wtłaczanego oleju będzie zależna od różnicy ciśnienia w wężu i w pompie.
Zakładając że pompa robi 200 bar ciśnienia to :
Przepływ 1l/min osiągniemy kiedy w wężu będzie 0 bar
Przepływ 0l/min będziemy mieli przy ciśnieniu 200 bar w wężu
Przepływ 0,5l/min będziemy mieli przy ciśnieniu 100 bar w wężu

Im wyższe ciśnienie na wlocie węża tym mniejsza ilość wtłaczanego oleju. Ciśnienie na końcu węża jest inne niż na początku i przepływ też jest inny.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 14:25

1) Gdyby ilość wtłaczanego oleju na wejściu węża była inna niż na jego wyjściu to musiałby albo zmienić swoją objętość, albo wąż musiałby się odkształcić, albo wyciek. To że olej jest pod różnym ciśnieniem nie ma wpływu na jego objętość, to jest podstawowe założenie mechaniki płynów i hydrauliki.

2) Zgodzę się z Tobą że pompa może mieć zmienny przepływ, ale ten przepływ będzie się zmieniał dokładnie tak samo na wyjściu węża. Zakładając że pompa ma spadki wydajności bo np. zwiększa się obciążenie to dokładnie takie same spadki wydajności będą na siłowniku.

3) Wydaje mi się że mylisz pojęcia. My rozmawiamy o wydatku objętościowym/ przepływie/ wydajności pompy [l/min]
(nazwij to jak chcesz) i on się nie może zmieniać na wejściu i wyjściu jeśli ciecz jest nieściśliwa. Poza ciśnieniem i wydatkiem jest też prędkość samej cieczy [m/s]. Prostym przykładem jest kryza/ dysza/ zwężka. Wyobraź sobie wąż ogrodowy przytkany palcem. Przed palcem woda ma większe ciśnienie i mniejszą prędkość, za palcem ciśnienie wody jest małe i prędkość duża, ale ilość wody napływającej na palec jest dokładnie taka sama jak ilość wody wypływającej za nim.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 15:03

1 Wąż ma też swoją objętość i jest magazynem cieczy. Czy jeśli wtłoczysz litr oleju do pustego węża o objętości 0,5 litra w czasie 1 minuty to na jego końcu wypłynie litr oleju w ciągu minuty? Nie.

2 Nie ma znaczenia wydajność pompy tylko przepływ w wężu. Przy pewnym ciśnieniu które generuje pompa przepływ przez wąż będzie dla danego ciśnienia stały. Można zwiększyć o tysiąc razy wydajność pompy a przez wąż nie przepłynie ani kropla więcej.

3 Nie mylę pojęć. Im dalej wtłaczamy olej w wąż tym większe są opory co powoduje coraz większe spadki ciśnienia. Większy opór powoduje że w wąż wtłaczana jest coraz mniejsza ilość oleju. I teraz na przykładzie. Mieliśmy pompę która wtłaczała litr na minutę przy ciśnieniu 200 bar. Załóżmy że całkowite opory powodują spadek ciśnienia o 50 bar. To powoduje że na końcu węża olej który wpływał do węża z wydajnością 1l/min wypłynie z wydajnością 0,75l/min. Do takiego samego spadku dojdzie na pompie, po napełnieniu węża do węża będzie wtłaczane już tylko 0,75l/min.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 15:28

zakub napisał(a):1 Wąż ma też swoją objętość i jest magazynem cieczy. Czy jeśli wtłoczysz litr oleju do pustego węża o objętości 0,5 litra w czasie 1 minuty to na jego końcu wypłynie litr oleju w ciągu minuty? Nie.


Nikt nie zakłada że wąż jest pusty :wink: Co więcej twierdzisz że wydatek na wyjściu z węża będzie się zmieniał w zależności od różnicy ciśnień, więc skoro w wężu jest ciśnienie to i olej też tam być musi.

zakub napisał(a):2 Nie ma znaczenia wydajność pompy tylko przepływ w wężu. Przy pewnym ciśnieniu które generuje pompa przepływ przez wąż będzie dla danego ciśnienia stały. Można zwiększyć o tysiąc razy wydajność pompy a przez wąż nie przepłynie ani kropla więcej.


Co rozumiesz przez "przepływ w wężu" :?:

Poza tym tyle oleju ile pompa da radę wtłoczyć do węża pomimo zwiększania jej wydajności to tyle samo oleju z tego węża musi wypłynąć.

zakub napisał(a):3 Nie mylę pojęć. Im dalej wtłaczamy olej w wąż tym większe są opory co powoduje coraz większe spadki ciśnienia.


I wzrost prędkości samej cieczy.

zakub napisał(a): Większy opór powoduje że w wąż wtłaczana jest coraz mniejsza ilość oleju.


I co raz mniejsza ilość oleju z niego wypływa.

zakub napisał(a):I teraz na przykładzie. Mieliśmy pompę która wtłaczała litr na minutę przy ciśnieniu 200 bar. Załóżmy że całkowite opory powodują spadek ciśnienia o 50 bar. To powoduje że na końcu węża olej który wpływał do węża z wydajnością 1l/min wypłynie z wydajnością 0,75l/min. Do takiego samego spadku dojdzie na pompie, po napełnieniu węża do węża będzie wtłaczane już tylko 0,75l/min.


No właśnie nie, olej popłynie z dokładnie taką samą wydajnością, zmieni się jego prędkość i ciśnienie i znów zakładasz pusty wąż.

Trochę ciężko z Tobą dyskutować bo próbujesz podważyć podstawowe założenie że wydatek na wejściu i wyjściu jest w danym momencie taki sam i nie może być inny bo ciecz jest nieściśliwa. Specjalnie odgrzebałem stare notatki z mechaniki płynów i stały wydatek na wejściu i wyjściu jest założeniem z którego się wychodzi przy obliczaniu np. strat na przeszkodzie (a za taką przeszkodę możemy uznać sam wąż). Poza tym co jakiś czas zmieniasz założenia :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej