wibako

Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Wskecz » 07 Paź 2022 17:08

Marka i model maszyny: chińczyk

Witam, chciałbym się pobawić w zmiany konstrukcyjne w chińskiej koparce. Czy ktoś może mi powiedzieć jak rozwiązane jest sterowanie ruchami ramienia i łyżki w markowych minikoparkach np jcb albo lepiej volvo? Chodzi mi o dołożenie elektrozaworów sterowanych dżojstikami tak żeby przerobić maszynę na precyzyjniejszą i bardziej przewidywalną niż obecnie na zaworach mechanicznych. Musiałbym przełożyć cały rozdzielacz z sekcjami, czy np da się podmienić mechaniczny zawór z dźwignią na elektrozawór?

Wskecz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Maj 2022 15:43

Maszyna: Yanmar

Firma: Własna firma


Reklama

simmet

Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Jamar » 08 Paź 2022 21:28

Większość maszyn ma sterowanie hydrauliczne sporadycznie trafiają się wynalazki z elektrycznym sterowaniem. Aby iść w hydraulikę musisz wymienić rozdzielacz, zamontować joystick'i, pompę i zawór serwo, dalej oczywiście pospinać to wszystko wężami. Koszt inwestycji raczej przerośnie wartość maszyny. Jeśli natomiast chcesz iść w sterowanie elektryczne to koszt samego rozdzielacza sterowanego proporcjonalnie pewnie przerośnie wartość maszyny.

Autor postu otrzymał pochwałę
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1401
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Wskecz » 18 Paź 2022 22:09

A czy jest opcja dołożenia takiego rozdzielacza z dżojstikiem? https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-4 ... 1562479403
Jak to dołożyć żeby ruchy działały przez linki?

Wskecz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Maj 2022 15:43

Maszyna: Yanmar

Firma: Własna firma


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez BKK » 19 Paź 2022 00:04

Wymiana bezpośredniego hydrozaworu na elektrohydrozawór, to nie tyle skomplikowana, co kosztowna sprawa. W dżojstiku hydraulicznym masz bezpośredni wpływ na proporcjonalne sterowanie. Możesz płynnie i niecałkowicie otwierać i zamykać zawory. To samo pewnie chciałbyś zachować w sterowaniu elektrycznym/elektronicznym. Bo jeśli założysz sobie dżojstik, który rozpoznaje tylko stany włączony - wyłączony, to to samo będziesz mieć na cewkach, zamknięta - otwarta, czyli nic, albo full. Czyli tylko pogorszysz sprawę. Do płynnego sterowania są potrzebne - odpowiedni dżojstik z potencjometrami lub innymi czujnikami rozpoznającymi położenie dźwigni i odpowiednie moduły do tego. Czyli w najprostszej wersji układy sterujące cewkami w PWM i oczywiście odpowiednie cewki i zawory proporcjonalne do tego. W maszynach, w których takie rozwiązanie jest zastosowane, jest ono połączone z innymi obwodami i układami sprzętu, czyli nie występuje, jako osobny moduł, który można przełożyć, a jest częścią całości, z układami zabezpieczeń, czujników, itd dla konkretnego typu.
Zestaw, który podałeś, to przecież rozwiązanie mechaniczne na linki, a jedynie dżojstik ma dodany wyłącznik w ilości sztuk jeden, który obsługuje dodatkowy odbiornik (elektrozawór, czy co tam sobie wymyślisz).

Autor postu otrzymał pochwałę

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Wskecz » 19 Paź 2022 07:17

Wiem że ten dżojstik jest na linki- z pomysłu elektrycznego zrezygnowałem-tak jak piszecie gra nie warta zachodu. Chciałbym przełożyć dżojstiki w wygodniejsze miejsce i znalazłem dżojstik j/w. Gdybym kupił dwa mógłbym przełożyć sterowanie bliżej fotela i mieć je pod ręką a nie przed sobą. Pytanie czy taki dżojstik do sterowania zamknij otwórz- łyżkę i góra- dół ramieniem oraz obrót maszyną ma być dwu czy trzy sekcyjny? Bo chyba ten z na linkę ma płynne sterowanie zaworem i nadaje się do minikoparki-tak zrozumiałem opis na aukcji..
No i czy to się wpina nie demontując oryginalnego rozdzielacza-za pomocą węży/śrubunków w miejsce dotychczasowego zaworu czy trzeba przerabiać rozdzielacz i zamontować go zamiast całej sekcji? U mnie w chinolu w oryginale dźwignie są bezpośrednio na zaworach.
Załączniki
IMG_20220215_115810.jpg

Wskecz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Maj 2022 15:43

Maszyna: Yanmar

Firma: Własna firma


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez BKK » 20 Paź 2022 19:57

Ale gówniana ta koparka :D
Dżojstiki umieszczone po taniości. O ergonomice nikt nie myślał. Jak w ogóle widzisz zainstalowanie ich po bokach? Przecież tam do przeróbki jest cały fotel, a na pewno trzeba dodać jakieś podłokietniki. Czy najprościej nie będzie dorobić ramę na podłokietniki, przenieść tam oryginalne zawory i tylko przedłużyć przewody hydrauliczne?

Autor postu otrzymał pochwałę

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Wskecz » 12 Sty 2023 20:39

Wiem że gówniana ale.. Dobry pastuch i z gówna bat ukręci. Poprzerabiam to i owo-może coś z tego będzie. Znalazłem kit do zaworów z przeróbką na linki. Trochę blachy, zrobię podłokietniki i przy nich joysticki. Jutro będę to oglądać za dnia-jak się nie da z tym kitem do przeróbki to zostawiam jak jest i trudno.. Z przeniesieniem zaworów i przedłużaniem węży wydaje mi się za dużo roboty. Wpinanie nowych rozdzielaczy szeregowo też traktuję jako ostateczność-chyba nie ma miejsca na tuleje ciśnieniowe.

-- 12 Sty 2023 20:39 --

Jest lipa. Zamontowałem adaptery na dwie sekcje i podłączyłem linkami do joysticka ale jest słabo. Po pierwsze zamiast obracać się w lewo obraca się w prawo :) po drugie opór na linkach jest taki że o precyzyjnym działaniu nie ma mowy. Szkoda bo sam pomysł wydawał się spoko. Pytanie czy w ogóle jakakolwiek minikoparka jest sterowana linkami czy wszystkie są na joystikach ale sterowanie rozdzielaczem jest przez układ niskiego ciśnienia? Ma ktoś może schemat takiego sterowania np do jcb? Chętnie obejrzę.

Wskecz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Maj 2022 15:43

Maszyna: Yanmar

Firma: Własna firma


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez BKK » 13 Sty 2023 18:27

Z reguły są to dżojstiki hydrauliczne. Nie ma żadnych linek i innych udziwnień. W najnowszych są dżojstiki elektryczne, pracę zaworów nadzoruje elektronika.
Zapoznaj się z tym, jak działają serwa modelarskie. Te starszego typu sterowane potencjometrem i te nowe, sterowane cyfrowo. Bo oczekujesz właśnie takiego działania.

Autor postu otrzymał pochwałę

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez robi1969 » 13 Sty 2023 22:09

Zeby ruchy były bardzej płynne w rozdzielaczach zawory są nacinane co powoduje stopniowe otwarcie zaworu i przepływu, być może w tej chńskiej mini nie ma tego zrobione.

Autor postu otrzymał pochwałę

robi1969
Fizol


Re: Sterowanie ruchami elektrozaworami z joysticków

Postprzez Wskecz » 15 Sty 2023 15:50

1673444590693.jpg
Na pewno nie ma tam żadnych ulepszeń. Chyba sobie odpuszczę. Jak by ktoś potrzebował to mam do sprzedania zestaw do sterowania z dwumetrowymi linkami :)
Załączniki
1673444590709.jpg

Wskecz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Maj 2022 15:43

Maszyna: Yanmar

Firma: Własna firma


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej