wibako

BDO - rejestracja do końca 2019

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez zeppelin zm 15 » 27 Gru 2019 18:13

Fakt. Są firmy które odbierają olej przepracowany ale aby go od ciebie odebrać musisz być zarejestrowanym w BDO.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Reklama

simmet

Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez arturhhh » 27 Gru 2019 18:51

nobekstar2 napisał(a):Witajcie . Zastanawia mnie tylko fakt czy jako świadczący usługi sprzętem podczas rejestracji zostaniemy obciążeni opłatą rejestracyjną i jaka to będzie kwota oraz czy będzie nas obowiązywała opłata roczna .

Z tego co wyczytałem to opłatę rejestracyjną oraz roczną zapłacą firmy które wprowadzają na rynek artykuły tj opakowania akumulatory pojazdy lub sprowadzają je zza granicy w celach zarobkowych w dodatku firmy recyklingowe itd , bynajmniej tak rozumiem zapis tych ustaw .

Jeżeli kupujemy części w kartonie to karton jest zbierany przez firmę która odbiera odpady i pomimo tego co piszą w ustawie to śmieciarze w wykazie śmieci mają ujęte kartony itd . tym bardziej ,iż nasze firmy usługowe nie wyprodukują kontenera tych kartonów w przeciągu roku bo na bieżąco wkładamy to do pojemników do śmieci.

Do pojemników mogę również wrzucić pojemniki po olejach i smarach bynajmniej tak mam napisane więc rozumiem że firma ,która odbiera ode mnie śmieci jest uprawniona do utylizacji takich odpadów.

Akumulatory oddajemy w czasie wymiany na nowy akumulator więc niema problemu.

Opony zostawiamy w punkcie zbiórki lub u wulkanizatora .

Problem jest taki , że wszystko to jest tak nieprecyzyjnie ujęte że trudno się ustosunkować co do treści tych ustaw . Nie widzę problemu rejestracji w tym rejestrze tylko nie chcę ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z rejestracją jak i opłatami którymi mogę zostać obciążony .

Mój jedyny odpad pod znakiem ? To przepracowany olej który czasami uda się komuś oddać lub bierze go ktoś do konserwacji drewna .

Innych zanieczyszczeń w swojej firmie niekomunalnych naprawdę nie widzę bo wszystko oddaję tam gdzie można np na złom :D

Dlatego też Trudno mi podjąć decyzję co mam zrobić gdyż nie ma nigdzie jednoznacznej odpowiedzi.

Większość tyczy się firm które z tymi odpadami mają styczność sprzedają coś co może być odpadem lub to produkują jako fabryka . Co do użytkowników produktów np akumulatorów ,które mamy swoich koparkach czy baterii no nic tam nie ma , bo wszystko zdajemy w odpowiednie miejsca .

Czytałem wniosek który należy złożyć ma ok 30 stron głównie tabele i naprawdę 90 % jest pod firmy recyklingowe. Dla siebie nic nie znalazłem .

Pytając w urzędach oni nie wiedzą :D No lepiej się zgłosić ale na jakiej podstawie prawnej nie wiadomo :evil:

Są firmy które zajmują się odbieraniem np Oleju i wystawiają zaświadczenie więc rozumiem że przekazujemy wtedy śmieć i odpowiedzialność na tą firmę więc nie posiadamy już żadnego niebezpiecznego odpadu i chyba nie powinniśmy się zgłaszać do BDO

Sugeruję się tu też tym iż jeżli np kosmetyczna z tego co tam jest napisane dopóki nie ma odpadów medycznych oraz igieł i skalpeli to też nie ma obowiązku rejestracji . Ale produkuje tubki po farbach ze środkiem chemicznym oraz jakieś inne chemiczne specyfiki w opakowaniach metalowych lub plastikowych które firma zbierająca śmieci bez problemu jest w stanie zabrać i zaliczyć do śmieci komunalnych .

Więc nwm czy my jako firmy ze sprzętem produkujemy gorsze odpady niż taka kosmetyczka i fryzjer .

żelazo i stal jest odpadem 170405 :banan:

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Danielex » 27 Gru 2019 19:10

smaruje pługi do orki i obsypniki do ziemniaków żeby nie rdzewiały :) :P

Danielex
Pomocnik operatora

  • Posty: 78
  • Rejestracja: 19 Maj 2019 12:37

Maszyna: CAT 301.5

Firma: DAN


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez TRANSKOP81 » 27 Gru 2019 20:33

A jeżeli olej wymienia mi serwis i mam na to fakturę?,

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez nobekstar2 » 27 Gru 2019 22:29

Cała ta rozpiska jest idiotyczna . Powinni to zrobić konkretnie a nie wszystko można sobie dowolnie interpretować i nie uzyskamy tu jasnej odpowiedzi aż do upłynięcia terminu zgłoszenia .
Kopareczki-jcb 3cx 3cx super bobcat x320 mtz 82 koparka łańcuchowa

nobekstar2
Operator

  • Posty: 206
  • Rejestracja: 27 Sty 2008 19:25
  • Miejscowość: kujawsko-pomorskie
  • Pochwały: 1

Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Seba350 » 28 Gru 2019 01:52

Pavlo1 napisał(a):Ciekawe w jakim stopniu będą tego pilnować skoro nie potrafią zrobić porządku z palącymi się wysypiskami. Tylko, że tam jest kasa którą się dzielą a tu kasę chcą od nas..
Rejestracja nic nie da jeżeli nie będziesz miał przy kontroli kwitów na przewóz odpadu. A już to widzę jak jadąc na wykop gdzie urobek ma zostać na placu okazuje się że trzeba cztery trzyośki wywieźć kilometr dalej i co wtedy robimy???
Przewozimy odpad i musimy lecieć do kompa ogarnąć wpis do BDO i go wydrukować a następnie przekazać odpad odbiorcy czyli właścicielowi działki. Który stwierdzi że się nie podpisze pod odbiorem bo będzie obsrany nie wiedząc o co chodzi i jesteśmy w dupie.
To jest co najmniej chore.
Tony syfu z za granicy wjeżdża i płonie bez konsekwencji a już wywrotki czystej ziemi z wykopu nie można przewieźć bez papierologi. :bangin:


Co wydrukować ?? :) Od 1 stycznia wchodzą elektroniczne karty odpadu - on-line. Własciel odpadu wprowadza do bdo, ty transportujący to potwierdzasz też logując się do BDO i w ten nr karty, gdzie odpad zdasz to przyjmujący się loguje i to potwierdza,a jak już wysypałeś odpad jako transportujący koniecznie logujesz się natychmiast i podajesz godzinę rozładunku ... Także w kamazie jeszcze komputer z netem musi być :banan:

Ktoś wyżej jeszcze napisał o oponach, że zostawia u wulkanizatora - masz na fakturze ujętę, że zostawiłeś starą oponę ?? Pewnie nie - czyli jesteś na takim samym poziomie jak ten co wyrzucił do lasu.
Baaa, a jak kupiliście sami koparkę z zagranicy - rozliczyliście się z opon, olei i akumulatorów ?? Tak, wprowadziliście na terytorium RP odpad ... Jak przyjdzie na kontrol OŚ - lepiej drzwi nie otwierać ...
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez fromKRK » 28 Gru 2019 09:44

Witam.
Niestety , jak to u nas w kraju, nic nie wiadomo konkretnie, więc ile ludzi tyle opinii, więc podzielę się z kolegami operatorami to co ja się dowiedziałem:
1. W urzędzie nikt nie potrafi powiedzieć dokładnie czy trzeba się rejestrować czy nie.
2. W firmie która odbiera odpady powiedziano mi wyraźnie, że BEZ numeru nadanego z BDO NIE odbiorą ode mnie oleju przepracowanego, ani nic innego.
3. Czytałem ustawę kilka razy (art 50 i 51) i wynika że jako usługi koparką chyba nie muszę się zgłaszać , ale rozmawiałem też z kilkoma kolegami i raczej każdy się zgłasza bo wolą być zgłoszeni żeby kar nie płacić.
4. Osobiście, raczej na pewno się zgłoszę gdyż posiadając nawet jeden sprzęt "produkujemy" odpady jak olej, filtry, czyściwo , opony itd.
5. Sprawdzałem też w bazie BDO po nipie i niektóre firmy jak moje są zgłoszone a nie które nie, więc każdy musi zdecydować sam.
6. W temacie transportu odpadów (ziemia, gruz itd) się nie wypowiem, gdyż się nie dowiadywałem bo nie mam transportu.

Pozdrawiam i życzę kolegom - operatorom w nowym roku 2020, aby prowadzone przez nas firmy mogły spokojnie i normalnie pracować i dawać przyjemność z tego co się robi , bo powoli zmierza to niestety w złą stronę......

Awatar użytkownika
fromKRK
Młodszy operator

  • Posty: 141
  • Rejestracja: 24 Sty 2011 16:54
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 6

Maszyna: JCB 3CX, JCB 8015, ISUZU NPR,

Firma: własna


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Luka » 28 Gru 2019 11:36

Seba350 napisał(a):Baaa, a jak kupiliście sami koparkę z zagranicy - rozliczyliście się z opon, olei i akumulatorów ?? Tak, wprowadziliście na terytorium RP odpad ... Jak przyjdzie na kontrol OŚ - lepiej drzwi nie otwierać ...

Jakiego rzędu to są opłaty? Jak kupi się za granicą na handel to i samo auto/maszynę trzeba zgłosić. A jak zakup był nietrafiony i pchnie się dalej po jakimś czasie, to jak wtedy wygląda sytuacja? Jakiś czas trzeba trzymać, żeby było, że dla siebie, a nie na handel?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Seba350 » 28 Gru 2019 13:34

NIe ma różnicy, czy handel czy nie - jesteś importerem i wprowadzasz odpad. Mowa oczywiście o zakupach "na firmę"
Ostatnio edytowany przez Seba350, 28 Gru 2019 13:35, edytowano w sumie 1 raz
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Pavlo1 » 28 Gru 2019 13:35

To zależy ile kg opon, akumulatorów olei itp przywieziesz. Firmy sprowadzające samochody itp wykazują to w raportach a co do płacenia to mają chyba obowiązek zapewnić recykling czyli podpisują umowy ze stacjami demontażu które za nich taką ilość kilogramów tych odpadów poddadzą recyklingowi. I w zalezności ile kto sprowadza to płaci różne kwoty stacjom demontażu a w zamian dostaje fakturę i kwitek że spełnił obowiązek ustawowy.

Czy firmy z którymi współpracujecie odbierają od was olej przepalony w ilości rzędu 20-40 litrów w zwykłych bańkach po oleju czy tylko większe ilości i w specjalnych zbiornikach?

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Luka » 28 Gru 2019 13:41

Seba350 napisał(a):NIe ma różnicy, czy handel czy nie - jesteś importerem i wprowadzasz odpad. Mowa oczywiście o zakupach "na firmę"

Na wadze o tym pisałem, bo kiedyś znalazłem jak szukałem informacji o tym.
http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty ... jacego.pdf
W opinii Departamentu możliwa jest sytuacja, w której podmiot prowadzi profesjonalną
działalność w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów i wprowadza w ciągu roku
kalendarzowego dwa pojazdy na terytorium kraju (w celu ich dalszej dystrybucji) oraz inna sytuacja,
gdy dany podmiot na potrzeby prowadzenia własnej działalności gospodarczej dokonuje
wprowadzenia dwóch pojazdów (w celu ich używania) na terytorium kraju w ciągu roku
kalendarzowego. Zależnie od charakteru wprowadzenia te dwa podmioty będą traktowane odmiennie.
Fakt, że jeden i drugi przedsiębiorca dokonał wprowadzenia nie sprawia, że obydwaj są
wprowadzającymi w rozumieniu przepisów ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Seba350 » 28 Gru 2019 13:42

Pavlo1 napisał(a):To zależy ile kg opon, akumulatorów olei itp przywieziesz. Firmy sprowadzające samochody itp wykazują to w raportach a co do płacenia to mają chyba obowiązek zapewnić recykling czyli podpisują umowy ze stacjami demontażu które za nich taką ilość kilogramów tych odpadów poddadzą recyklingowi. I w zalezności ile kto sprowadza to płaci różne kwoty stacjom demontażu a w zamian dostaje fakturę i kwitek że spełnił obowiązek ustawowy.

Czy firmy z którymi współpracujecie odbierają od was olej przepalony w ilości rzędu 20-40 litrów w zwykłych bańkach po oleju czy tylko większe ilości i w specjalnych zbiornikach?


Olej odbierają luzem - wypompowują sobie z mojego zbiornika,beczki,bańki itd Opakowanie to już inny odpad. Nie zapomnijcie o filtrach ... Aaaa i raczej nie kupujcie na firmę chemii do mycia - no chyba, że macie myjnie z prawdziwego zdarzenia ...

Nie ma różnicy czy przywieziesz jedną oponę czy 50 tak jak i olej czy aku - robisz opłatę od każdego kilograma - jest to tzw opłata produktowa. Stacje demontażu to inna kwestia - tyczy się tylko importerów pojazdów do 3,5t.
Są to dwie różne opłaty.
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Szogun666 » 28 Gru 2019 20:58

Czyli można by powiedzieć ze ten co wymyślił tą ustawę mógł nam powiedzieć wprost- nie chcecie mieć problemów??... nie kupujcie na fakturę. Nie róbcie sobie kosztów, płaćcie nam duuuuuużo podatków i damy wam spokój :D

Szogun666
Młodszy operator

Maszyna: Case 695SM


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Pavlo1 » 28 Gru 2019 21:16

Ciekawe czy ochrona środowiska skontroluje teraz mając informacje o np. wytworzonym odpadzie olejowym w jaki sposób jest on przechowywany. Bo przepis mówi o zbiornikach dwupłaszczowych itd. Ale nowy olej to w byle bańkach sprzedają

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Seba350 » 28 Gru 2019 21:19

Szogun666 napisał(a):Czyli można by powiedzieć ze ten co wymyślił tą ustawę mógł nam powiedzieć wprost- nie chcecie mieć problemów??... nie kupujcie na fakturę. Nie róbcie sobie kosztów, płaćcie nam duuuuuużo podatków i damy wam spokój :D

O to tu chodzi + naliczanie kar za nie wiedzę - no chyba nikt nie myślał ,że to o ekologie chodzi .... :crazy:
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez arturhhh » 28 Gru 2019 21:26

Seba350 napisał(a):
Pavlo1 napisał(a):To zależy ile kg opon, akumulatorów olei itp przywieziesz. Firmy sprowadzające samochody itp wykazują to w raportach a co do płacenia to mają chyba obowiązek zapewnić recykling czyli podpisują umowy ze stacjami demontażu które za nich taką ilość kilogramów tych odpadów poddadzą recyklingowi. I w zalezności ile kto sprowadza to płaci różne kwoty stacjom demontażu a w zamian dostaje fakturę i kwitek że spełnił obowiązek ustawowy.

Czy firmy z którymi współpracujecie odbierają od was olej przepalony w ilości rzędu 20-40 litrów w zwykłych bańkach po oleju czy tylko większe ilości i w specjalnych zbiornikach?


Olej odbierają luzem - wypompowują sobie z mojego zbiornika,beczki,bańki itd Opakowanie to już inny odpad. Nie zapomnijcie o filtrach ... Aaaa i raczej nie kupujcie na firmę chemii do mycia - no chyba, że macie myjnie z prawdziwego zdarzenia ...

Nie ma różnicy czy przywieziesz jedną oponę czy 50 tak jak i olej czy aku - robisz opłatę od każdego kilograma - jest to tzw opłata produktowa. Stacje demontażu to inna kwestia - tyczy się tylko importerów pojazdów do 3,5t.
Są to dwie różne opłaty.

to samo się tyczy farb i lakierów ,kupujecie na firmę to znaczy że macie lakiernię a tu są dopiero schody :bangin:

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


Re: BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Pavlo1 » 28 Gru 2019 21:29

Ekologia to bardzo modne słowo. a od jakiegoś już czasu można zamiennie używać $$$$$$$$ bo i tak o to w tym biega.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez arturhhh » 28 Gru 2019 22:08

tylko najgorsze że władza zaczeła na tym zarabiać

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez fromKRK » 29 Gru 2019 15:42

Na stronie urzędu w Krakowie znalazłem objaśnienie ministra klimatu dotyczące bdo, poniżej fragment :
Odpady powstające w wyniku świadczenia usług.
Za odpady powstające w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia
zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw odpowiada podmiot, który
świadczy usługę. Podmiot wykonujący usługę jako wytwórca odpadów zobowiązany jest do
rejestracji w Rejestrze-BDO i do prowadzenia ewidencji w BDO.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umowa o świadczenie usługi inaczej określa odpowiedzialność
za wytworzone odpady.


a to link do całej interpretacji prawnej:
https://www.malopolska.pl/_userfiles/news/2019/Objanienia_prawne_Ministra_Klimatu_dot_wpisu_do_rejestru_BDO.pdf

także trzeba będzie uważać co się będzie pisać na fakturach

Awatar użytkownika
fromKRK
Młodszy operator

  • Posty: 141
  • Rejestracja: 24 Sty 2011 16:54
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 6

Maszyna: JCB 3CX, JCB 8015, ISUZU NPR,

Firma: własna


BDO - rejestracja do końca 2019

Postprzez Ksancio » 29 Gru 2019 20:35

a kto mi wytłumaczy czy zdjęta opona z samochodu to jest odpad. wymienilem tygodniowe opony bo mialem taki kaprys i co dalej z nimi zrobić?

Ksancio
Młodszy operator

  • Posty: 120
  • Rejestracja: 03 Paź 2018 19:06

Maszyna: Hanomag55

Firma: Piast


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej