wibako

Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 10 Sie 2021 23:11

Witajcie serdecznie,
Forum co prawda dotyczy głównie koparek ale może tu uda mi się znaleźć pomoc bo każdy mówi co innego a ja już powoli dostaję kota. Słuchajcie, miesiąc temu zamontowałem wspomaganie do swojego ciągnika marki Ursus, model C360-3P. Ciągnik głównie pracuje w turze i po całym dniu pracy rąk nie było czuć. Zestaw składałem sobie sam ale z komponentów jakie stosuje się do wspomagań w tym ciągniku. Siłownik poprzeczny montowany pod osią z dwustronnym wysuwem, orbitrol Danfoss OSPC 100 ON, pompa Hydrolider PZS 4.5 montowana w rozrząd. Do tego zbiorniczek na płyn ATF i przewody które zakuwałem na wymiar. Przewody polskie, nie żadna chińszczyzna. Całość zalana olejem VENOL ATF II DEX II RED. I wszystko było by super bo wspomaganie działa świetnie, tylko bez przerwy podczas kręcenia kierownicą, z orbitrola dochodzi syczenie. Syczy bez przerwy gdy tylko kręcę kierownicą. To że powinien wydawać jakiś dźwięk gdy kierownica dojdzie do oporu to rozumiem ale on syczy cały czas gdy tylko nią kręcę. Wymieniali mi już orbitrol na nowy, też Danfossa. Nie pomogło. Syczy dalej. Co ciekawe, tego syczenia nie ma nigdy gdy ciągnik jest zupełnie zimny, np rano. Popracuje parę minut i się zaczyna. Kolejna rzecz jaką zauważyłem, syczenia nie ma podczas szybkich skrętów. Gdy kierownicą kręcę szybko, jest cisza ale standardowo nie manewruje się skręcając tak szybo. Brak mi już pomysłów. Myślicie że winna może być pompa? Bo raczej mieć takiego pecha że dwa orbitrole pod rząd miały by identyczny problem to mało prawdopodobne. Tym bardziej że Danfoss to raczej porządna firma. Jedni mi mówią że tak musi być ale odwiedziłem już dwie osoby które mają zamontowane takie wspomaganie, jedna osoba w C330, drugie w C360 i jest cisza. Orbitrol nie wydaje żadnych dźwięków więc trudno mi uwierzyć w teorię że tak musi być bo gdyby to była reguła to u każdego by tak syczało. Jest to mocno irytujący dźwięk. Może jestem przewrażliwiony no ale mnie on denerwuje. Czy jest na forum ktoś kto zna się na hydraulice siłowej i byłby w stanie pomóc? Oczywiście pompa jest na gwarancji ale pompy mi nie wymienią. Muszą odesłać, oni ją wysyłają do czech bo podobno stamtąd jest ta firma hydrolider i muszę czekać ok miesiąca czasu i miesiąc jestem uziemiony bez ciągnika i bez tura a u mnie absolutnie nie wchodzi w grę. Stąd tak desperacko szukam pomocy wszędzie gdzie się da.

Aha, dopiszę jeszcze bo wspomniałem że syczenia nie ma gdy ciągnik jest zimny. Olej się nie grzeje. Dziś pracował ok 5h i po zgaszeniu gdy wsadzam palec do zbiorniczka to olej jest ledwo ciepły. Ale za to gorący jest orbitrol. Nie to że nie da się do niego dotknąć i parzy ale jest gorący. Poprzedni też się tak grzał ale to chyba raczej normalne bo przecież tam krąży olej pod ciśnieniem więc musi się grzać. Załączam jeszcze do pobrania nagranie mp3 jak to wygląda: https://www.szybkiplik.pl/gUg6s2QXrQ

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Reklama

simmet

Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 10 Sie 2021 23:42

Na różnych obrotach jest tak samo?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 11 Sie 2021 12:10

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie ciężko jest mi to stwierdzić ponieważ na wyższych obrotach silnik zagłusza ten dźwięk ale jutro to sprawdzę dokładnie. Poproszę aby ktoś pokręcił kierownicą na wyższych obrotach a ja sam przyłożę bliżej ucho i zobaczę czy syczy czy nie.

-- 11 Sie 2021 12:09 --

Jak się doda gazu to syczenie jest jakby cichsze albo zlewa się z pracą silnika i tak go nie słychać. Natomiast podczas jazdy, nie wiem czemu ale czasem potrafi drgać kierownica. Kolejna sprawa, oleju w zbiorniczku mam do pełna, nie że pod sam korek na równo z brzegiem no ale jest pełno. Lustro oleju zaczyna się ze 2cm od krawędzi zbiorniczka i nie wiedzieć czemu, wywala mi go. Dziś zrobiłem dłuższą trasę tzn ponad 40km i teraz jak wróciłem to patrzę że zbiorniczek cały zalany jest olejem. Czyżby w układzie było powietrze i przez odpowietrznik wywala mi powietrze razem z olejem?

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 11 Sie 2021 13:24

olej się lekko rozszerza jak woda i może wylecieć nadmiar.

Jakie masz węże na zasilaniu pompy i na przelewie z orbitrola do zbiorniczka?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 11 Sie 2021 14:17

Wąż zasilający idący ze zbiorniczka do pompy to zwykły wąż paliwowy (taki mi dali) o przekroju z tego co wiem DN16, tak wygląda:
Image (jest zarzygany olejem ale to właśnie przez to że wywaliło mi go ze zbiorniczka)

Wąż powrotu to też wąż paliwowy, nie żaden ciśnieniowy, DN12. Węże zasilające orbitrol i siłownik to już węże hydrauliczne DN10.

A jeszcze takie pytanie bo nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Czy siłownik musi koniecznie za wszelką cenę pracować na pełnym wysuwie? Bo u mnie do końca się nie wysuwa ponieważ napotyka na ogranicznik skrętu kół. Do pełnego wysuwu brakuje mu jeszcze ok 2cm z każdej strony. Jedni mówię że to ma olbrzymie znaczenie i że siłownik nie może tak pracować bo powinien pracować w pełnym zakresie a inny że to nie ma kompletnie znaczenia i jak było by powietrze to już dawno by go wypchnęło mimo tego że nie działa na pełnym wysuwie.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Sie 2021 16:05

Odkręć drążki kierownicze i pokręcić kilka razy kierownicą tak aby siłownik mógł się w 100% odpowietrzyć, roboty mało a będziesz pewny że jest odpowietrzony.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 11 Sie 2021 17:41

zeppelin zm 15 napisał(a):Odkręć drążki kierownicze i pokręcić kilka razy kierownicą tak aby siłownik mógł się w 100% odpowietrzyć, roboty mało a będziesz pewny że jest odpowietrzony.


Co masz na myśli pisząc drążki kierownicze? :) U mnie tam żadnych drążków nie ma :). Jest siłownik zamontowany między kołami z przegubami wzdłużnymi i kątowymi przy kołach i on robi jako drążek poprzeczny i tyle. Siłownik połączony z orbitrolem. Prosta konstrukcja. Aby siłownik pracował w pełnym zakresie muszę zdjąć ograniczniki skrętu. Roboty na 2min i już to robiłem. Jak odpowietrzałem układ to robiłem to bez ograniczników skrętu aby siłownik właśnie mógł pracować podczas odpowietrzania w pełnym zakresie. Ale może faktycznie jest jeszcze jakieś powietrze więc na wszelki wypadek zdejmę te ograniczniki i pokręcę raz jeszcze bez nich żeby siłownik dochodził sobie do końca. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 11 Sie 2021 17:46

Drążek kierowniczy to przegub kątowy jak go nazwałeś.


Sprawdź jeszcze połączenia na opaskach czy lewego powietrza gdzieś pompa nie zaciąga.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 24 Sie 2021 21:43

Panowie, a więc wykonałem wszystko o co prosiliście. Zdjąłem ograniczniki, kręciłem kierownicą w prawo i w lewo aż do maksymalnego wysuwu siłownika. Trwało to chyba z 5min. Obserwowałem jednocześnie zbiorniczek wyrównawczy ale nic się z nim nie działo niepokojącego. Kręciłem na wolnych obrotach i później dodałem gazu aby pompa mocniej pompowała ale niestety, efektu nie widać. Ciągnik się rozgrzał i syczenie znowu wróciło. Połączenie na opaskach sprawdziłem. Już mocniej dokręcić ich nie mogę :(. Są dokręcone w opór. Natomiast co do ciągnięcia lewego powietrza przez pompę ... Pompa ma dwa przyłącza, zasilanie ze zbiorniczka i zasilanie orbitrola. To są przyłącza kołnierzowe. Niby są dokręcone do oporu ale może ten oring przepuszcza, sam nie wiem. Albo jest nieszczelność wewnątrz samej pompy. Co ciekawe syczenia nie ma jak kręcę kierownicą szybko. Wtedy jest nawet ok. Natomiast przy wykonywaniu normalnych spokojnych ruchów, syczy.

-- 12 Sie 2021 17:42 --

Słuchajcie, a za co odpowiada śruba w orbitrolu którą oznaczyłem na czerwono? U mnie ona jest całkowicie wkręcona, w ogóle nie wystaje. Zastanawiam się czy bezpieczne jest cokolwiek ją ruszać czy raczej odradzacie?

Image

-- 24 Sie 2021 21:43 --

A więc mały update.
Zaszalałem trochę i sprawdziłem na dwóch orbitrolach a nie jednym. Pierwszy to import Turcja, jakiś jeden z tańszych, za ok 300zł. Drugi nawet droższy od Danfossa, firmy M+S HYDRAULIC. Efekt jest taki że na obu dokładnie taka sama sytuacja. Na początku wszystko super, cichutko. Tylko przy krańcach syczy. Po jakichś 10 minutach zaczyna się syczenie przy nawet najdrobniejszym ruchu kierownicy. Przy okazji poszedł też nowy zbiorniczek. Na szczęście nie musiałem za orbitrole płacić, załatwiłem sobie po znajomości tylko do sprawdzenia więc o tyle dobrze. Także pozostaje jedynie pompa. Osoby u których sprawdzałem jak to wspomaganie działa i czy też wydaje dźwięki miały pompy polskie, z Hylmetu. Moja jest firmy Hydrolider. Podobno to jakaś Czeska firma a gdzie robi to cholera wie. Słyszałem że to chińczyk. Nie wiem. Jutro załatwiam pompę i pewnie wieczorem albo w czwartek ją podmienię i zobaczymy. No już nic więcej nie mogę dać bo dosłownie wszystko poza pompą jest nowe albo było sprawdzane.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez zeppelin zm 15 » 24 Sie 2021 22:27

Czekamy na rezultaty :D
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 03 Wrz 2021 22:00

Witam ponownie,
Pompa wymieniona. Zobaczymy jutro w pracy co będzie ale dziś po testowym odcinku na którym przy poprzedniem pompie zaczynało się już syczenie, jest cisza. Mogę kręcić kierownicą, nic nie syczy, nic się nie przelewa. Syczy tylko na końcach ale to normalne. Także najwidoczniej była to wina pompy. Tylko teraz ta nowa, nie wiem czemu ale na wolnych obrotach gdy kręcę, jest strasznie głośna. Tak jakby wyła. Nie wiem czy to się ułoży czy po prostu taki już jej urok, czy może układ jest jeszcze zapowietrzony bo jak odpalę i pokręcę trochę kierownicą to w zbiorniczki lustro oleju nie jest czerwone tylko jest na nim taka biała pianka.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Re: Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 03 Wrz 2021 22:13

Pieni się. Sprawdź wąż na zasilaniu pompy.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 03 Wrz 2021 22:19

A co dokładnie powinienem w nim szukać? Bo wąż generalnie wygląda ok. Nawet jak zakładałem nową pompę to dałem nowy. Natomiast nie podoba mi się bardzo jedna rzecz. Wąż do zasilania pompy ma średnicę 16mm wewnątrz. I nasadzony jest na kolanku hydrauliczny 90 DN12 co zmniejsza przepływ oleju. Aczkolwiek poprzednia pompa też tak pracowała na tym kolanku. Myślałem o kolanku dedykowanym do węża fi16 ale niestety nie zmieści mi się. Dlatego chcę to zrobić inaczej. Wywalić to kolanko i kupić końcówkę banjo na wąż fi16 i śrubę przelewową M22. Wydaje się że to powinno być lepsze rozwiązanie niż to kolanko obecne.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Re: Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 03 Wrz 2021 22:38

Masz za dużo przeszkód na zasilaniu jeśli masz to tak samo podłączone jak na zdjęciu wcześniej. Zbiorniczek na olej chociaż ma nadciśnienie czy podciśnienie sie w nim robi?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 03 Wrz 2021 23:30

Nie, zbiorniczek na olej ma odpowietrznik i jest drożny także nic tam wewnątrz się nie robi.

A co do zasilania pompy to mam dokładnie jak na tym zdjęciu:
Image

To jest to górne podłączenie. Do pompy przykręcone przyłącze kołnierzowe 1/2'' z wyjściem M22x1.5. W to wkręcone jest przyłącze calowe proste M22x1.5 i na to nakręcone kolanku hydrauliczne 90 stopni DN12. Na to kolanko prosto ze zbiorniczka nasunięty jest wąż olejowy Fi16 (średnica wewnętrzna).

-- 03 Wrz 2021 23:30 --

Jeszcze się zastanawiam czy powrót z orbitrola może mieć coś z tym wpsólnego. Bo pierwotnie miałem wkręcony w orbitrol nypel M22x1.5 (do orbitrola) i M18x1.5 do którego był przykręcony wąż. Wąż fi13 i nałożony na kolanko fi10. I chcąc sobie poprawić, wymieniłem ten nypel i dałem M22x1.5 na M22x1.5 czyli symetryczny i na to dałem kolanko M22x1.5 DN13 i na nie nasunąłem wąż który zabezpieczyłem opaską. Czyli powiększyła się średnica na powrocie z orbitrola. To może mieć wpływ na wycie pompy?

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 03 Wrz 2021 23:35

wąż dn16 w środku może się dobrze nie uszczelniać na dn12, zwłaszcza pod tą lichą opaską.

trzeba dać zamiast tego nypla i kolanka coś takiego podobnego https://air-com.pl/p/zlaczki-z-gwintem- ... zkowe,7748

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 03 Wrz 2021 23:40

A jakbym wywalił całkowicie ten nypel i kolanko i tak jak pisałem, wkręcił w to przyłącze kołnierzowe bezpośrednio śrubę przelewową M22x1.5 razem z oczkiem, też oczywiście M22 i podłączeniem fi16? Myślisz że to zdało by egzamin? Te śruby przelewowe i oczka mają odpowiednią wydajność czy raczej słabą? Bo wtedy jakbym dał oczko na fi16 to wąż ładnie by mi się uszczelnił na nim.

Bo rozumiem że obstawiasz że pompa wyje ponieważ ciągnie lewe powietrze?

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 03 Wrz 2021 23:46

banjo tak średnio myślę się sprawdzi.

Tak wyje bo ma albo powietrze albo ma ciężko zassać olej. Nadciśnienie w zbiorniczku też pomaga w zasysaniu pompie.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dariusz62 » 03 Wrz 2021 23:51

Słuchaj, a jest możliwe że ma inne obroty? W sensie że kręci się w złą stronę? Czy wtedy by mi wspomaganie nie działało? Bo samo wspomaganie działa ale na wolnych obrotach właśnie kiedy wyje najbardziej to wspomaganie tak jakby stawiało opór. Po dodaniu gazu oporu nie ma.

Aa no i wycie jest tylko podczas kręcenia kierownicą. Jak nie kręcę to jest cichutko.

dariusz62
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 Sie 2021 22:46

Maszyna: Ursus

Firma: Gospodarstwo rolne


Syczenie z orbitrola podczas kręcenia kierownicą

Postprzez dawidg2 » 04 Wrz 2021 00:16

raczej wtedy by Ci wypchła olej zbiorniczkiem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej