wibako

Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez VRil » 18 Lut 2022 20:19

Witam
Zwracam się do Was z pomocą w zdiagnozowaniu problemu w moim ciągniku Fendt 718 S4 .
https://www.youtube.com/watch?v=ei4B8ez ... %C5%82VRil

Ten irytujący dla mnie hałas powstaje przy jakimkolwiek ruchu kierownicą i narasta wraz ze wzrostem temperatury oleju (50-60 C )
W mniejszym stopniu ale nie tak głośnym powstaje także podczas pracy zaworów wyjściowych hydrauliki czy EHR .
Kiedy odebrałem nowy ciągnik który pracował na oleju hydraulicznym fabrycznym tego problemu nie było ,uwidocznił się on
dopiero po wymianie oleju po 50 mth (obecnie ciągnik ma około 600 mth ) . Układ zalany jest firmowym olejem (podobno Castrol) klasy 10W40 .
Oczywiście serwis dokonywał pomiaru ciśnień po których stwierdził cytując . " układ hydrauliczny został gruntownie sprawdzony i nie stwierdzono nieprawidłowości w działaniu ciągnika, która w jakikolwiek sposób odbiegałyby od normy "

Teraz nachodzi pytanie czy serwis mnie po prostu zbył tłumacząc się prawidłowym pomiarem ciśnień czy nie widzą jak rozwiązać ten problem . Dodam że w sprawdzałem czy ten hałas występuje w innym ciągniku tego samego modelu lub w innych modelach i tego hałasu nie ma lub jest minimalny praktycznie nie słyszalny .

Układ wspomagania w tym ciągniku jest bardzo skomplikowany , Posiada on trzy obwody układu kierowniczego .
-Pierwszy i najważniejszy jest zasilany z pompy LS po przez pilota z zaworu na pompie LS a następnie do głównego bloku
zaworowego z zaworem priorytetowym a następnie daje sygnał na orbitrol .
-Drugi obwód jest zasilany z pompy wspomagającej (Axuality Pomp zwykła zębata ) i przełącza się na nią kiedy w pompie LS "zabraknie oleju"
-Trzeci obwód jest to pompa awaryjna która przełącza się kiedy silnik nie pracuje -holowanie .

Zrobiłem na szybko takie doświadczenie . Założyłem na jeden parze wyjść hydraulicznych bajpas z węża i w komputerze otworzyłem nieskończony przepływ oleju na 80-100 % Efektem tego było to że pompa LS zużywała większość oleju na przelew przez zawór hydrauliczny a układ wspomagania kierownicy przełączył się na pompę wspomagająca (axuality pomp ) co skutkowało brakiem hałasu podczas kręcenia kierownicą .

Wydaje mi się że hałas wydobywa się pod kabiną w pobliżu pompy LS wraz z zaworem oraz amortyzatorem hydraulicznym .

Bardzo proszę o pomoc w zweryfikowaniu przyczyny tego hałasu .
Hałas ten bardzo mnie irytuję i nie powinien on występować w tej klasie ciągnika .
Jestem zdesperowany i skłonny nawet do przeróbki układu na tradycyjny lub "oszukania" go tak aby układ pracował tylko na tej drugiej pompie wspomagającej skoro na wymuszeniu jej pracy nie wydobywały się te hałasy .

W linku do dysku Google przesyłam schematy układu wspomagania oraz opisem zależności pracy układu .
https://drive.google.com/file/d/118uSq6 ... sp=sharing

VRil
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lut 2022 09:48

Maszyna: Fendt 718 S4

Firma: Gospodarstwo Rolne


Reklama

simmet

Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez dawidg2 » 18 Lut 2022 23:23

Firmowy olej czyli jaki? Fabryczny czy jakiś swój dealera?

Poproś o opinię innego serwisu.

Ewentualnie zmień olej jeszcze na fabryczny.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez VRil » 19 Lut 2022 09:58

dawidg2 napisał(a):Firmowy olej czyli jaki? Fabryczny czy jakiś swój dealera?


Firmowy to znaczy olej który jest zalewany po pierwszym przeglądzie przez serwis w okresie gwarancji :

Fendt Extra Trans 10W/40 czyli najprawdopodobniej z tego co się dowiedziałem brandowany Castrol przez Fendt.
Później i tak wszyscy leją FUCHS AGRIFARM STOU 10w-40

dawidg2 napisał(a):Poproś o opinię innego serwisu.


To nie jest takie proste -już tłumacze :)
Mieszkając w danym rejonie jestem przydzielony do serwisu lokalnego który obsługuje dany teren .Nie mogę zlecić przeglądu w
powiedzmy w Rzeszowie jak mieszkam w Toruniu -taka polityka firmy Fendt .
Serwisy lokalne działają w ten sposób że jak przyjdzie pan Kowalski i chce zlecić "dokręcenie śrubki" lub wymienić filterek to zrobią to samodzielnie ale jeśli pan Kowalski zgłosi "trudny" problem np: Jęczący układ wspomagania to przyjmuje zgłoszenie i s przekazuje problem do "specjalistów" Fendt Polska w Central a ci jeśli tego nie będą mogli tego ogarnąć przekazują temat do fabryki . Także jesli nawet udało by mi się wywalczyć diagnostykę w innym serwisie to itak będa się nim zajmować te same osoby z centrali .

dawidg2 napisał(a):Ewentualnie zmień olej jeszcze na fabryczny.


Niestety tu jest problem ponieważ nikt nie wie co fabryka leje na pierwsze zalanie :(

Można by spekulować czy na pierwsze zalanie z fabryki nie dają olej jakiś gęstszy lub ze specjalnymi dodatkami które wyciszają układ hydrauliczny .

Z drugiej strony nie wiem czy marka oleju ma znaczenie skoro firmowy olej Fendt czy Fuchs skoro oba mają te same parametry 10W/40 .
Myślę że przyczyną tego hałasu może nie być olej tylko coś innego ale mogę się mylić , może za duże lub za małe ciśnienie lub przepływ na pilota orbirola ???

VRil
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lut 2022 09:48

Maszyna: Fendt 718 S4

Firma: Gospodarstwo Rolne


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez Pająk » 19 Lut 2022 11:22

Popróbuj u Kamila zapytać. Prowadzi kanał na "jutubie" :
https://www.youtube.com/channel/UCaxevh ... N9A/videos
Pozdrawiam
Paweł.
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez dawidg2 » 19 Lut 2022 12:59

VRil napisał(a):Mieszkając w danym rejonie jestem przydzielony do serwisu lokalnego
sprzedaż też rejonami??

Rozumiem że ciągnik nowy więc i gwarancja, samodzielna ingerencja i mogą się wypiąć.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez VRil » 19 Lut 2022 18:20

Pająk napisał(a):Popróbuj u Kamila zapytać. Prowadzi kanał na "jutubie" :
https://www.youtube.com/channel/UCaxevh ... N9A/videos
Pozdrawiam
Paweł.


Kamila znam :) nawet mam telefon do niego i rozmawiałem z nim o tym problemie ,niestety Kamil już nie jeździ w teren tylko
pracuje na miejscu a roboty ma na 100 lat :) więc rozumiem go że nie ma czasu dla mnie na pomoc zdalną .

dawidg2 napisał(a):
VRil napisał(a):Mieszkając w danym rejonie jestem przydzielony do serwisu lokalnego
sprzedaż też rejonami??

Rozumiem że ciągnik nowy więc i gwarancja, samodzielna ingerencja i mogą się wypiąć.


Sprzedaż też rejonami . Nie mogę kupić ciągnika i go serwisować z drugiego końca kraju .

Ciągnik już po gwarancji ,ba nawet wykupiłem dodatkowy okres gwarancji licząc że coś to pomoże
niestety mimo ich chęci (pomiar ciśnień ,ekspertyza ) nic nie zdołali zrobić a skoro fabryka im kazała
wykonać procedurę testowa która wykazała prawidłowe ciśnienia lub takie miałem zobaczyć to uznali ze
problemu nie ma i mnie za przeproszeniem olali .

Być może problem jest błahy lecz trudny do zweryfikowania dla tego skoro ciągnik jest po gwarancji
jestem skłonny na wszelkie sposoby także na modyfikacje lub nawet na przeróbkę na tradycyjny orbitrol bez
LS .

VRil
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lut 2022 09:48

Maszyna: Fendt 718 S4

Firma: Gospodarstwo Rolne


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez dawidg2 » 19 Lut 2022 19:32

To jeśli dealer na drugim końcu polski ma ciągnik z wyposażeniem które mi odpowiada to mi go nie sprzeda? ciekawe.
Ciekawe jak się sprawa ma do zakupu nowego ciągnika w DE, Austrii itd, mowa o ciągniku który stoi na placu a nie zamawianie pod siebie.


Nic Kamil nie powiedział? no tak kasy nie dostanie za naprawę to niema czasu.

Zmień olej to najtańsza opcja na początek.

Jak dostęp zobacz w zawory przelewowe może coś podeszło jakiś paproch z montażu. Tylko nie rozkręć przy wyciąganiu i części nie pogub.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez VRil » 19 Lut 2022 21:17

No dla mnie to tez ciekawe :) Swoją droga mój stał na placu na południu Polski i nie mogłem go tam kupić tylko przetransportowali mi go do lokalnego dilera i dopiero wtedy go kupiłem .Nie wiem o co tu chodzi z tą polityką sprzedaży ???

Kamil w sumie nic mi nie podpowiedział (coś tam mówił o jakiejś regulacji zaworu ) ,obiecał że spojrzy w schematy i na tym się skończyło . Powiedział mi że najlepiej jak bym ciągnik przetransportował do niego ale raz ze to ode mnie dość daleko a i nie wiadomo ile by stał w kolejce do naprawy .
Nawet chciałem mu zapłacić za zdalną naprawę jeśli by to było coś łatwego do zdiagnozowania i naprawy .

Też myślałem nad wymianą oleju na Fuchs-a 10W40 Stou .Mój kolega ma dwa Fendty i od początku je tym olejem zalewał .
Kierownica cos tam mu delikatnie jęczy ale nie tak jak w moim .

dawidg2 przepraszam ale jestem zielony w temacie .Czy mógłbyś mi podpowiedzieć patrząc na schemat który podałem o jakie zawory przelewowe chodzi ???

Jeszcze mam takie dwa pytania :
1. Skoro hałas ten wydobywa się albo z pompy LS albo zaworu na tej pompie z którego idzie cienki przewód do głównego bloku
wraz z zaworem priorytetowym a potem na orbitrol to czy można pokręcić tą śrubką w zaworze na pompie LS i zobaczyć co
się będzie działo ? Czy raczej tego nie dotykać ?

2 .Czy mógłbym oszukać system -to znaczy : Co by się stało jak bym odłączył ten cienki przewód (pilot) który idzie z zaworu na
pompie LS i podaje sygnał po przez zawór priorytetowy a następnie na orbitrol ???.
Patrząc na schemat i opis to jeśli spadnie ciśnienie na zaworze pompy LS wtedy system przełącza się na tą dodatkową
pompę wspomagająca (Axuality pomp) która i tak cały czas pracuje a patrząc na te moje doświadczenie które opisałem wyżej
nie powoduje tych hałasów przy kręceniu kierownicą .
Producent przewidział chyba to ze mogę podłączyć maszynę do ciągnika która może zużyć cały olej z pompy LS (np : kilka
silników hydraulicznych etc. ) a system przełączy wtedy na ta dodatkową pompę i będę tak pracował z tą maszyną wiele
setek godzin ???

VRil
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lut 2022 09:48

Maszyna: Fendt 718 S4

Firma: Gospodarstwo Rolne


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez dawidg2 » 19 Lut 2022 21:46

VRil napisał(a):No dla mnie to tez ciekawe :) Swoją droga mój stał na placu na południu Polski i nie mogłem go tam kupić tylko przetransportowali mi go do lokalnego dilera i dopiero wtedy go kupiłem .Nie wiem o co tu chodzi z tą polityką sprzedaży ???
a sprzedający na fakturze to dealer czy centrala Fendt?
Chodzi pewnie o konkurencję żeby dealerzy nie rywalizowali o klienta.

VRil napisał(a):dawidg2 przepraszam ale jestem zielony w temacie .Czy mógłbyś mi podpowiedzieć patrząc na schemat który podałem o jakie zawory przelewowe chodzi
zawór to każdy zygzak /\/\/\/ na schemacie.

VRil napisał(a):Skoro hałas ten wydobywa się albo z pompy LS albo zaworu na tej pompie
stetoskop samochodowy (słuchawki lekarskie) i można namierzyć źródło hałasu.

VRil napisał(a):2 .Czy mógłbym oszukać system -to znaczy : Co by się stało jak bym odłączył ten cienki przewód (pilot) który idzie z zaworu na
pompie LS i podaje sygnał po przez zawór priorytetowy a następnie na orbitrol ???.
Patrząc na schemat i opis to jeśli spadnie ciśnienie na zaworze pompy LS wtedy system przełącza się na tą dodatkową
pompę wspomagająca (Axuality pomp) która i tak cały czas pracuje a patrząc na te moje doświadczenie które opisałem wyżej
nie powoduje tych hałasów przy kręceniu kierownicą .
Producent przewidział chyba to ze mogę podłączyć maszynę do ciągnika która może zużyć cały olej z pompy LS (np : kilka
silników hydraulicznych etc. ) a system przełączy wtedy na ta dodatkową pompę i będę tak pracował z tą maszyną wiele
setek godzin ???
jeśli dobrze rozumiem że jeśli jest duży pobór oleju to hałas ustępuje?

Autor postu otrzymał pochwałę

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Fendt 718 S4 hałas układu kierowniczego .

Postprzez VRil » 20 Lut 2022 10:49

dawidg2 napisał(a):zawór to każdy zygzak /\/\/\/ na schemacie.


Dziękuje za info -przyjrzę się schematowi :)

dawidg2 napisał(a):stetoskop samochodowy (słuchawki lekarskie) i można namierzyć źródło hałasu.


Takim sposobem już próbowałem jakiś czas temu (słuchawki lekarskie) .Hałas ten według mnie i tego co nasłuchałem wydobywa się z pompy LS lub zaworu na tej pompie .

dawidg2 napisał(a):jeśli dobrze rozumiem że jeśli jest duży pobór oleju to hałas ustępuje?


Z tego mojego doświadczenia wychodzi że tak .

Sama pompa LS ma wydatek 156l .W moim doświadczeniu kiedy założyłem bypass na jedna parę wyjść hydraulicznych i w komputerze ustawiłem przepływ na 80-100 % myślę że zabrało to pompie LS około 100l .
System widząc że pompa LS jest opróżniona przez inne odbiorniki przełącza układ wspomagania kierownicą na ta drugą pompę
(axuality pomp) :
https://www.whitehouseproductsltd.com/p ... 10-665-396
która jest zwykła pompą zębatą a co za tym idzie system przełącza się na tradycyjny prosty układ wspomagania .

VRil
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lut 2022 09:48

Maszyna: Fendt 718 S4

Firma: Gospodarstwo Rolne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej