wibako

Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Moderator: wujek616

Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez komodore » 05 Gru 2020 02:19

Witam,
mam problem z mxt 12. Nie działa mi funkcja wypięcia łyżki. Wcześniej tego samego dnia wielokrotnie wypinałem łyżkę i widły, bez problemu. Nagle przestało działać. Myślałem że siłownik, ale nawet węże się nie naprężają. Macie jakiś pomysł?

komodore
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 24 Lis 2020 19:11

Maszyna: JCB 3CX

Firma: BUD-MASZ


Reklama

simmet

Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez Brandix » 05 Gru 2020 08:43

Problem może być po stronie instalacji elektrycznej... Przydałoby się więcej informacji na temat maszyny - nr seryjny (najlepiej), albo chociaż rodzaj panelu - nowy, czy stary (z wyświetlaczem na górze)
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez komodore » 05 Gru 2020 11:29

Tak myślałem że to może być problem elektryczny, dlatego pierwsze co sprawdziłem to bezpieczniki, ale wszystkie dobre. Maszyna ma kokpit z wyświetlaczem obrotów. Rocznik i numer seryjny podam dopiero w poniedziałek. Jakieś sugestie gdzie szukać? Przekaźnik? Cewka?

komodore
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 24 Lis 2020 19:11

Maszyna: JCB 3CX

Firma: BUD-MASZ


Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez raudek » 05 Gru 2020 11:37

Witam.
Postaraj się proszę odpowiedzieć na pytanie kolegi "rodzaj panelu - nowy, czy stary (z wyświetlaczem na górze)"

raudek
Operator

  • Posty: 387
  • Rejestracja: 21 Sty 2014 21:14
  • Miejscowość: Wrcław
  • Pochwały: 25

Maszyna: Mecalac mxt12,O&K MH4 Plus,O&K RH6

Firma: Mar-Bud


Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez Brandix » 05 Gru 2020 19:16

Jeśli przez pulpit z wyświetlaczem obrotów rozumiesz nowy panel (szary/srebrny) - obrotomierz i kontrolki są na panelu z przyciskami, w przeciwieństwie do starszej wersji, gdzie przyciski były na dolnym panelu, a na górnym panelu był wyświetlacz i kontrolki.
To w nowszej wersji jest tak - bezpiecznik odpowiadający za odblokowanie szybkozłącza, i oprócz tego sterowanie podporami i off-setem - jest bezpiecznik 20A o symbolu F2 - górny rząd, środkowy bezpiecznik na przedniej płycie z bezpiecznikami i przekaźnikami w kabinie.
Druga sprawa - elektrozawór odblokowania osprzętu - gdy podniesiesz boczną klapę (przy rozdzielaczu) - w głębi znajdziesz blok z elektrozaworami i akumulatorami hydraulicznymi. 2 dolne elektrozawory to (patrząc w kierunku przodu maszyny) odblokowanie osprzętu (po lewej) i wzbudzenie pompy (po prawej) - sprawdź, czy przy odblokowywaniu szybkozłącza (naciśnięciu przycisków) świeci się kontrolka na kostce lewego elektrozaworu.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez komodore » 06 Gru 2020 02:07

komodore
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 24 Lis 2020 19:11

Maszyna: JCB 3CX

Firma: BUD-MASZ


Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez Brandix » 06 Gru 2020 10:05

Czyli nowszy panel - to, co napisałem dotyczy właśnie tego.
Oczywiście zakładam, że obydwa przyciski działają poprawnie...
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez komodore » 14 Gru 2020 09:39

Dzięki za odpowiedź. Jutro na budowie sprawdzę. Zakładając że nie zapali się lampka a bezpiecznik będzie dobry to znaczy że będę musiał szukać przyczyny od przycisku do cewki. A jak zapali się to szukać w samym zaworze i akumulatorze hydraulicznym czy gdzieś jeszcze. Czy mogę zasilić cewkę na krótko z akumulatora?

-- 14 Gru 2020 09:39 --

Witam,
Do cewki prąd dochodzi, bo kontrolka na jednej cewce świeci. Więc problem z hydrauliką. Macie jakieś sugestie gdzie szukać?

komodore
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 24 Lis 2020 19:11

Maszyna: JCB 3CX

Firma: BUD-MASZ


Mecalaca mxt 12 - nie wypina łyżki

Postprzez Tomiks » 14 Gru 2020 13:16

Jak świeci wtyczka to dochodzi napięcie. Sprawdź teraz, czy przepływa prąd.

Tomiks
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 04 Lis 2020 23:40
  • Miejscowość: wschodnie mazowieckie

Maszyna: Mecalac 12MXT

Firma: Może kiedyś


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej