wibako

714mw '09 wyciek ze skrzyni biegów przez odpowietrznik

Moderator: wujek616

714mw '09 wyciek ze skrzyni biegów przez odpowietrznik

Postprzez pejas » 29 Gru 2021 23:23

Marka i model maszyny: mecalac 714mw
Rok produkcji: 2009

Witam

Od kilku msc. posiadam 714mw z 2009r,
Sprzęt zakupiony od konkretnej firmy, znanej na forum. Sprowadzony i serwisowany już w PL.

Po 3 miesiącach użytkowania, zanotowałem wyciek oleju ze skrzyni przez grzybek. Za radą sprzedawcy wymiana oleju. Podobno standard w mecalacu, "coś tam przepuszcza, można jeździć, jak wybije znowu zmienić". Problem polega na tym że ze skrzyni zeszło 20l oleju, jak już wywnioskowałem z lektury na forum mix oleju ze skrzyni i hydrauliki. Hydrauliczny uzupełniałem na bieżąco, nie było wycieków więc się nie przejmowałem. po kilku tygodniach od wymiany problem powrócił. Wymiana i ponad 10l mixu zeszło ze skrzyni.

sprzedawca twierdzi że to dlatego że za dużo jeżdżę koparką :P bo koparka to jest od kopanie a nie od jeżdżenia i przejazdy rzędu 5km to pewna śmierć dla sprzętu w okresie kilku lat.

Pytanie do doświadczonych operatorów, czy pilnie remontować i unikać tej jazdy? czy faktycznie mogę jeździć przy zachowaniu częstszych interwałów wymiany oleju w skrzyni ?
jeśli wymiana uszczelniaczy to czy ktoś ogarnia mecalaca w centralnej Polsce?

Druga sprawa to stosunkowo słaba jazda na zającu i fatalna na drugim biegu.
prędkość i siła na żółwiu są ok. Na zającu prędkość znacznie większa niż żółwiu ale podjazdy pod wzniesienie np.wiadukt 10%nachylenia sprawiają koparce kłopot. na 2 biegu taki wiadukt jest już nie do pokonania. Nie ma tu różnicy jak bardzo rozgrzany jest sprzęt.

Nie ma problemów z siłą kopania, sprawdzałem na wszystkich opcjach ustawień. Jedyne co zauważyłem to jedno koło wolniej obracające się od innych kiedy podniosę się na łapach.

z góry dzięki za odpowiedzi

pejas
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 Gru 2021 22:49

Maszyna: mecalac 714mw
terex tc16

Firma: Flex


Reklama

simmet

714mw Kilka pytań

Postprzez Brandix » 01 Sty 2022 13:43

Na forum jest wiele tematów poświęconych temu problemowi - to choroba tych maszyn...
Możesz zajrzeć np tutaj: viewtopic.php?f=70&t=42121&hilit=714

Na twoim miejscu zająłbym się problemem i przestrzegał normalnego interwału wymian zamiast coraz częściej wymieniać olej, bo przeciek będzie coraz większy, a jeśli przepuszczają np. uszczelnienia na sprzęgłach, to dodatkowo powoduje przyspieszone ich zużycie.

Co do przejazdów - wiadomo, że konstrukcja koparki jest mniej przystosowana do dalszych przejazdów niż np ładowarki czy koparko-ładowarki, ale jeśli robimy wszystko z głową, to nie powinno być problemów - sam producent gdzieś tam twierdził, że do ok. 15km nie ma żadnego problemu, dalej już zalecają przemieszczanie przy pomocy innego środka transportu, chociaż dalszy przejazd, z przerwami, raz na jakiś czas nie spowoduje w maszynie raczej nic złego.
Akurat jestem posiadaczem 12 MXT, ale jakoś pomimo kilku lat przejazdów po kilka-kilkanaście km codziennie nie zauważyłem negatywnych skutków, wiadomo, że oleje wymieniane są w odpowiednim czasie, ale to norma.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej