wibako

Nie działa oświetlenie robocze przednie oraz kogut

Moderator: wujek616

Nie działa oświetlenie robocze przednie oraz kogut

Postprzez KubaBWA » 05 Lis 2022 19:30

Marka i model maszyny: Mecalac MXT12
Rok produkcji: 2004

Cześć,
jestem nowym właścicielem Mecalaca MXT12 z 2004 roku. Generalnie wszystko działa poza oświetleniem roboczym i kogutem.
Przy włączaniu świateł roboczych przy prawym joysticku, zapalają się kontrolki, oraz słychać stykanie przekaźnika pod fotelem kierowcy. Na dachu natomiast brak prądu.
Druga sprawa to nie działający kogut. Przy załączaniu na panelu po lewej stronie zapala się kontrolka, słychać przekaźnik a kogut nie działa. Sprawdziłem miernikiem gniazdo i tak jak by podawał 1,5-2,5 Volta ale to się zmienia co około sekundę i napięcie skacze.
Po za tym nie ma innych żadnych problemów z elektryką.
Jako że jestem nowy z mecalacem proszę o podpowiedzi co i gdzie sprawdzić oraz może jakieś wskazówki jak idą przewody ewentualnie jak pociągnąć i od czego nowe ?
Przyszło mi na myśl że przekaźnik może pstrykać ale być zepsuty, czy ma ktoś zdjęcie z opisem za co odpowiada przekaźnik?
Bezpieczniki wizualnie sprawdzone wszystkie.
Dzięki za pomoc!

KubaBWA
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 05 Lis 2022 19:23

Maszyna: CAT 301.6C 2007 rok

Firma: Własna działalność


Reklama

simmet

Re: Nie działa oświetlenie robocze przednie oraz kogut

Postprzez BKK » 05 Lis 2022 20:59

Na oko, to chłop w szpitalu umarł, bo go na ucho leczyli. Tak mawiał jeden znajomy mi stary fachura. Tak więc sprawdzanie bezpieczników na oko, możesz sobie wiesz, gdzie wsadzić.
Tak, przekaźnik może cykać i równocześnie być zepsutym. Odgłosy z niego o niczym nie świadczą. Weź miernik, a jeśli nie masz, to zrób sobie kontrolkę z żarówki 10W i sprawdź, czy na bezpiecznikach od świateł roboczych i koguta pojawia się napięcie. Następnie wyciągnij przekaźniki od nich i sprawdź, czy na ich złączach 30 jest napięcie. Tutaj nawet większą żarówką, żeby trochę obciążyć obwód. Skoro cykają, to sterowanie na nich jest. Następnie w gniazdach przekaźników zewrzyj 30 i 87 i sprawdź, czy odbiorniki się załączają. Jeśli nadal nie, to sprawdź same odbiorniki. Jeśli dalej nie, to sprawdź, czy brakuje zasilania, czy masy na odbiornikach.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej