wibako

EW 160B nie zrzuca ciśnienia - zawór LS?

EW 160B nie zrzuca ciśnienia - zawór LS?

Postprzez michalr » 03 Maj 2023 22:37

Marka i model maszyny: Volvo EW160B
Rok produkcji: 2007

Witajcie,
Mam problem z hydrauliką w koparce, postaram się to dosyć dokładnie i jasno opisać, możliwe że niezbyt fachowym językiem za co przepraszam czytających.
Kiedy używam funkcji w taki sposób, że dosyć mocno obciążają one hydraulikę to po zatrzymaniu wszystkich funkcji dalej czuć, że silnik pracuje pod dużym obciążeniem. Dzieje się tak też np. podczas jazdy pod górkę na zającu. Odczucie jest takie jakby któryś z siłowników wysunął się do końcowego położenia i nadal chciałbym go dalej wysuwać. Koparka jest też wtedy mało precyzyjna, zwłaszcza szarpie obrotem. Podczas pracy jak siłowniki dochodzą do skrajnego położenia to też czuć duże obciążenie na silniku, czy tak powinno być, czy powinien być gdzieś na rozdzielaczu/pompie zawór (może jest ale nie działa prawidłowo?) który w takich przypadkach "zrzuca" ciśnienie żeby nie obciążać niepotrzebnie silnika?
Hydraulika jest firmy Linde, ogólnie silnik jest w dobrej kondycji i koparka ma dużo siły podczas pracy.

Dodatkowa wskazówka która może pomoże w rozwiązaniu problemu:
W koparce na jednej z sekcji rozdzielacza jest zamontowany dodatkowy rozdzielacz z 1 cewką który zmienia funkcję obsługiwaną tym pedałem który jest z lewej strony kierownicy - albo skosowanie łyżki alby prostowanie/składania ramienia koparki. Cewka z tego rozdzielacza podłączona jest do przełącznika w kabinie który w zależności od jego ustawienia zmienia która funkcja jest aktualnie aktywna (takie rozwiązanie mi się nie podoba bo wolałbym mieć skosowanie łyżki w dżojstiku, no ale jest jak jest). Piszę o tym, ponieważ kiedy silnik jest w tej sytuacji że jest bardzo obciążony to wystarczy, że przestawię ten przełącznik z jednej pozycji na drugą (bez różnicy czy ze skosowania na obsługę ramienia czy odwrotnie) i tak jakby coś się odblokowuje i maszyna zaczyna pracować normalnie, po kilku lub kilkunastu minutach sytuacja znowu się powtarza i tak w kółko. Odłączałem cewkę na tym dodatkowym rozdzielaczu ale to nic nie daje, zauważyłem też że ta cewka się bardzo szybko i mocno nagrzewa.
Koparka wchodzi w ten stan dużego obciążenia na silniku, nawet bez używania żadnej z funkcji za które odpowiada ten rozdzielacz.

Jeżeli coś niejasno napisałem to proszę dopytywać, będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
P.s. Jak ktoś zna dobrego fachowca na terenie woj. podlaskiego to bardzo proszę o namiary.
Przy okazji życzę wszystkim spokojnego i długiego weekendu majowego :)

michalr
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 23 Lis 2019 20:30

Maszyna: Volvo EW 160B 2007

Firma: *


Reklama

simmet

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej