wibako

deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 28 Lut 2022 22:36

Marka i model maszyny: Liebherr 310
Rok produkcji: 2000
Numer seryjny: 5671408

Witam
Koparka Liebherr 310, silnik deutz bf4m 1012e, 2000r
Jak w temacie, z rana gdy silnik zimny nie chce zapalić, kręci dobrze, puszcza czarny dym, a nie chce zaskoczyć. Trzeba użyć placka, gdy silnik złapie temperaturę jest ok. Stało się to nagle, dobrze paliła, po podciągnięciu paska na alternatorze koparka przestała palić (może to zbieg okoliczności), biorę pod uwagę, że podczas tej drobnej naprawy, przez nie uwagę mogłem uszkodzić któryś z kabelków, może przewód podciśnienia, nie wiem. Świece założone nowe (na tą chwile grzeją nawet przy wyłączonej stacyjce :crazy: ) Filtr paliwa również nowy. Cewka pracuje, słychać charakterystyczne kliknięcie. Listwa chodzi lekko. Po wyjęciu cewki też nie chciała zapalić. Gdzie mam szukać przyczyny?
Może ktoś coś podpowiedzieć.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Reklama

simmet

Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez lukas76pl » 01 Mar 2022 21:10

Poszukaj cewki dawki rozruchowej na bloku silnika w okolicach pomp wtryskowych
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 02 Mar 2022 20:51

ok, dzięki za podpowiedz, jutro sprawdzę i odezwę się
pozdrawiam

-- 02 Mar 2022 20:51 --

nie ma u mnie takiej cewki lub nie widzę, czy może mieć wpływ alternator na palenie tej koparki?
może ktoś coś podpowie?
pozdrawiam

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 02 Mar 2022 23:27

Cewka rozruchowa jest na regulatorze. Działa z rozrusznikiem. Część silników nie miała ich nawet podłączonych. Nie ma znaczenia.do palenia. Jak silnik sprawny i układ wtryskowy działa prawidłowo. W Libherach była połączona przez czujnik temperatury.
Sprawdź ciśnienie paliwa. Kompresję. Ale stawiam na pompki wtryskowe.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez lukas76pl » 03 Mar 2022 23:44

Kolego sprawdź jeszcze czy po podciągnięciu paska nie stało się nic z pompką zasilającą - też jest na pasku. Może być tak zużyta że jak naciągnąłeś pasek to ją dobiło.
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 05 Mar 2022 09:32

A co się niby ma stać z pompką zasilająca. Zastanów się.
Autorze sprawdź optycznie wtryskiwacze, mógł się któryś zaciąć. Zajmie ci to 30min. A przy okazji wyregulujesz zawory.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 21 Mar 2022 16:22

Witam. Przepraszam, że się nie odzywałem. Brak czasu. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi
Problem nie został rozwiązany, koparka stała dwa tygodnie nie odpalana. Dziś pojawiły się nowe objawy, tj duży spadek mocy, na wszystkich funkcjach i jeździe, pali tylko z placka, nieważne czy zimna czy ciepła, kultura pracy silnika pozostawia wiele do życzenia.
Problem leży ewidentnie w układzie zasilania, po wyjęciu wtryskiwaczy i podłączeniu na zewnątrz pod pompo-wtryski z żadnego wtryskiwacza nie wali paliwo, po odkręceniu przewodów z pompo-wtrysków leje paliwo, dosłownie leje, nie ma szału
(sprawdzałem też na wyciągniętej cewce, bez zmian).
W związku z powyższym mam pytanie.
Czy to możliwe, żeby przestały pracować wszystkie cztery pompo-wtryski?
Czy powinienem najpierw szukać przyczyny gdzieś indziej?

Pozdrawiam

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez lukas76pl » 21 Mar 2022 18:37

Sprawdź jeszcze pompkę zasilającą. Musi podać wstępne ciśnienie
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 21 Mar 2022 19:24

Pompka jest nowa, tylko nie jest to oryginał, kupiona na allegro.
Zamiennik :bangin: Więc sprawdzę jutro.

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez lukas76pl » 21 Mar 2022 19:35

Zamienniki też chodzą. Sprawdź jeszcze przewody paliwowe , zaworek zwrotny , spróbuj puścić z bańki - w najgorszym przypadku tak jak pisał kolega pompki
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 22 Mar 2022 17:40

Sprawdziłeś czy wtryskiwacz nie jest zacięty.
Ale jak pisałem po pierwszych objawach pompki wtryskowe.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 22 Mar 2022 21:04

witam
oczywiście pompki i wtryski będą zawiezione do sprawdzenia, lecz na tą chwilę skupiam całą uwagę na tym - dlaczego wszystkie cztery wtryski nie dają paliwa, ani kropli; z wszystkich czterech pompek leje się paliwo, dosłownie leje bez ciśnienia. Chyba mało prawdopodobne, żeby wszystkie cztery wtryskiwacze się zacięły.
Dzisiaj był mechanik zasugerował w pierwszej kolejności sprawdzenie regulatora gazu, może ktoś poleci jakiś dobry warsztat żeby mi to sprawdzili i ewentualnie naprawili.

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 23 Mar 2022 04:32

Pompki sprawdzasz wstępne na silniku, zacięte wtryskiwacze też bez wykręcania na maszynie.
Jeden zatarty wystarczy żeby były zakłócenia w pracy silnika.

Paliwo na pusto leje się z pompek bo taka jest ich konstrukcja.
Skoro zakładasz wtryskiwacze I nic z nich nie rozpyla, To masz uszkodzone pompki wtryskowe koniec.
A teraz sobie wysyłaj regulator, do Nadarzyna, wymień kolektor ssący, wydechowy, turbosprężarkę, pokrywkę zaworów, pompę oleju, panewki alternator itd. Bo to wszystko jest tańsze od pomp wtryskowych a i tak efekt będzie żaden.
A mechanika spytataj czy wie które krzywe przy rozruchu koryguje regulator. Odpowiedzi nie dostaniesz bo widzę że w ogóle nie wie jak działa regulator.

-- 23 Mar 2022 04:32 --

pothos4444 napisał(a):....z rana gdy silnik zimny nie chce zapalić, kręci dobrze, puszcza czarny dym, a nie chce zaskoczyć. Trzeba użyć placka, gdy silnik złapie temperaturę jest ok.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 23 Mar 2022 07:02

Witam
Ok, zrobię jak mówisz, najpierw sprawdzę pompki + wtryskiwacze
Czy muszę zwrócić na coś szczególną uwagę przy wyjmowaniu/wkładaniu oczywiście poza zaznaczeniem, gdzie który był wsadzony i jak ustawiony? Czy jest to grubsza robota dla mechanika z doświadczeniem?
Może ma ktoś namiar na dobry warsztat w centralnej Polsce, gdzie mi to zrobią.

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 23 Mar 2022 08:35

W dobie kurierów możesz wysłać gdzie chcesz. I tak jak pisałem sprawdzasz sam na maszynie. I już masz odpowiedź.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez pothos4444 » 31 Mar 2022 20:04

Witam
Dla wszystkich zainteresowanych tematem. Dziś odebrałem pompki, okazało się, że we wszystkich czterech były wydmuchnięte uszczelnienia (dostałem zwrot popękanych/pokrzywionych podkładek miedzianych). Powodem takiego stanu rzeczy było nieposkręcanie pompek (czegoś tam w pompkach) z odpowiednią siła. Taka została postawiona diagnoza. Skończyło się na wymianie uszczelnień, ma być teraz dobrze. W sobotę postaram się złożyć wszystko do kupy i dam znać czy to pomogło.

Pompki mam poznaczone, czy muszę na coś zwrócić szczególną uwagę przy skręcaniu?

Dziękuję za pomoc

pothos4444
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lut 2022 21:35

Maszyna: liebherr 310

Firma: sam


Re: deutz nie chce zapalic na zimym silniku

Postprzez Kamal » 01 Kwi 2022 15:16

Na wiele rzeczy niestety, ktoś to tego nigdy nie robił. Nie polecam.

-- 01 Kwi 2022 15:16 --

pothos4444 napisał(a):Witam.
W związku z powyższym mam pytanie.
Czy to możliwe, żeby przestały pracować wszystkie cztery pompo-wtryski?
Czy powinienem najpierw szukać przyczyny gdzieś indziej?

Pozdrawiam

Oczywiście że nie w końcu na biegu jałowym pracuje tylko jeden cylinder, przy lekkiej pracy dwa, przy średniej trzy, dopiero przy pełnej mocy idą wszystkie 4 cylindry. A że w tym silniku jeszcze nie ma retencji cylindrów to i nie zużywają się jednakowoż. Więc najpierw zużywa się pierwszy, potem drugi, na końcu trzeci. Czwarty jest wieczny bo prawie wcale nie pracuje. Dlatego dobrze jest rozebrać silnik co 2000-4000h i zamieniać tłoki z cylindrami pomiędzy dziurami no i układ wtryskowy.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej