wibako

Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Moderator: mechanior

Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Postprzez mumiok » 18 Lis 2021 23:22

Witam! Mam takie pytanie, na mojej działce ma iść gazociąg średniego ciśnienia do 0,5 MPa i rura dn 180 PE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie(DZ. U. 2013, poz. 640), szerokość strefy kontrolowanej wynosi 1 m.

No i tutaj proszę o pomoc (może to ustalić biegły geodeta i BHP)w odpowiedzi na pytanie:

Ile powinna wynosić szerokość rozumiana jako strefa wyłączenia, czyli obszar niezbędny do wykonywania czynności konserwacyjnych i naprawczych sieci przesyłowej (prac ziemnych związanych z usuwaniem usterek, z odkładam urobku wzdłuż wykopu, przyjmując skrajną sytuację - odkopanie tego odcinka sieci w celu naprawy, w sposób zapewniający swobodę ruchów pracowników i bezpieczeństwo pracy)?

Tutaj pomocny wyrok Sądu w Olsztynie gdzie ustalono aż 6,56 m szerokości do takich prac - czy to możliwe?
http://orzeczenia.olsztyn.sr.gov.pl/con ... -01-03_001

Szerokość mi jest potrzeba do obliczenia służebności przesyłu. Mam operat od inwestora a tam właśnie jest tylko 1 m (dla nich im mniej m tym lepiej - dla mnie gorzej bo słaba zapłata za służebność)

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Reklama

simmet

Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Lis 2021 23:42

Wszystko możliwe że jest aż taka szeroka strefa, ten jeden metr to jest sama szerokość wykopu, ziemia musi też być składowana w odpowiedniej odległości od wykopu.

Autor postu otrzymał pochwałę
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180

Postprzez mumiok » 18 Lis 2021 23:48

zeppelin zm 15 napisał(a):Wszystko możliwe że jest aż taka szeroka strefa, ten jeden metr to jest sama szerokość wykopu, ziemia musi też być składowana w odpowiedniej odległości od wykopu.

Nie nie ten 1 m to jest już po wybudowaniu taka strefa kontrolowana i w moim przypadku jest to po 0,5 m od osi rury czyli 1 m bo to określa to rozporządzenie ministra.

Natomiast mi właśnie chodzi o szerokość prac bo na logikę to żadna koparka w 1 m się nie wyrobi z kopaniem ani odkładaniem ziemi już nie mówiąc o BHP.

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Postprzez dawidg2 » 19 Lis 2021 00:51

ale prace ziemne a potem służebność to dwie oddzielne kwestie.

Jak kładą dopiero gazociąg to muszą teraz przywrócić do stanu przed kopaniem. Ew mogą zapłacić za szkody w plonie czy ogrodzie jeśli takowy jest na linii.

Przesyłowe w ogóle idzie dostać? bo wiem że z tym był problem.

DN 180 to nie jakaś mega rura więc jak by chcieli to i bezwykopowo przeciągną przez Twoją działkę.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Postprzez mumiok » 19 Lis 2021 11:23

przesyłowe czyli?

teraz doczytałem w projekcie umowy, że prace ziemne będą na pasie 5 m (u mnie na długości ma być nitka w lini prostej ok. 50 m czyli powierzchnia pasa powinna wynosić 250 m2) a u mnie właśnie policzyli tylko 50 m bo wzięli 1 m strefy

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180 PE

Postprzez dawidg2 » 19 Lis 2021 15:35

mumiok napisał(a):przesyłowe czyli?

co roku opłatę.
Doczytałem potem że teraz wypłacają jednorazowo przy budowie.

Kwota zależy od tego jak bardzo uprzykrzą nam teren. Jeśli działka przy drodze i strefa budowania odsunięta o np 20m a gaz idzie przy granicy blisko drogi to raczej dużo nie zapłacą bo i tak nic tam nie postawisz. Zapłacą pewnie 1m x dł działki x cena m2 gruntu + jakieś odszkodowanie za prace ziemne.


Tylko to ma drugie dno, bo chcemy tani gaz a jak nam mają sprzedać tanio jak budowa gazociągów kosztuje krocie?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Szerokość obszaru przy wykopie, pracach pod gazociąg 180

Postprzez mumiok » 28 Kwi 2023 12:47

wracam do tematu, rura DN 180 mm, średniego ciśnienia

pytanie: jaka jest norma wykopu pod taką rurę średniego ciśnienia 180 mm? czy mamy jakiś wzór na obliczenia bo np. tutaj jest średnica rury + 60 cm z każdej strony https://bip.piaseczno.pl/public/getFile?id=521897

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej