wibako

Zakład na mokro - pompa i agregat

Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez GrzegorzGR » 12 Sty 2022 00:22

Pomimo tego, że forum śledzę od kilku lat to dopiero teraz postanowiłem założyć konto i chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Chciałbym w tym roku założyć zakład na mokro. Przeglądałem wielokrotnie chyba wszystkie tematy związane z tym zagadnieniem, wiele dzięki temu się dowiedziałem, ale mimo wszystko mam kilka niewiadomych.

Posiadam już:
przesiewacz dwupokładowy 5x1,7m,
kosz zasypowy 10m^3 z wibratorem oraz z przenośnikiem,
koło odwadniające o średnicy 3,6m szer 1,5m
2 przenośniki odbierające materiał spod przesiewacza

Do dokupienia przenośnik, pompa wody, agregat.

Dysponowałem badaniami złoża, ale nie uważam ich za wiarygodne, zgodnie z ich wynikiem jest to bardziej piaskownia niż żwirownia. Wybaczcie, gdzieś je zbyt dobrze schowałem i nie mogę teraz znaleźć. Złoże jest co prawda zróżnicowane, natomiast zgodnie z moją najlepszą wiedzą i obserwacją surowca, warto jest zająć się tematem przesiewania. Żwirownia na 2ha.

Jako, że posiadam przesiewacz 2 pokładowy, plan jest taki aby sortować na dwa razy:
0/2 2/16 16+
0/2 2/8 8+ (8/16)
Optymistycznie celuję w 120-150t/h w pierwszym sortowaniu.

Mam jedynie problem z wybraniem pompy wody, nie chciałbym władować się na minę. Nie mam pojęcia ile taka pompa powinna kosztować, jak ocenić wymaganą przez silnik moc agregatu.

Od lustra wody na przesiewacz będzie max 8m, zakładając 2m3 wody na 1t nadawy pompa powinna dawać 250-300m3/h przy min. 4 bar.

Doszedłem do tego, że optymalna byłaby
150PJM215
lub ewentualnie
125PJM200
załączam charakterystyki

Na allegro jest firma sprzedająca te pompy za ok. 10-15k zł, teoretycznie po przeglądzie, po testach z gwarancją na piśmie. Czy mam racje, że jest to kit? Nowa pompa to wydatek ok. 50k.

Ale zakładając, że wybrałbym pompę z silnikiem elektrycznym ~40kw, czy agregat 125 kVA wystarczy?
Mam na oku agregaty na SW680 100kw 125kVA. Zakład poza pompą pobierałby ok. 45kW.
Uruchamiał bym najpierw pompę, a dopiero potem resztę, przesiewacz ma silnik 12kW. Warto byłoby do pompy dodać falownik, nie wiem jaka byłaby jego cena.

Są także dostępne pompy, motopompy używane, odpalane tylko serwisowo, mające <100mth. Faktycznie część z nich wygląda jak nowa, czy w tym przypadku warto byłoby wziąć taką pompę? Jest np. oferta na motopompę 300m3/h 5bar, 93KM Iveco w cenie 28k zł, są też inne dochodzące do 6 bar - teoretycznie.. a jak wygląda praktyka? Czy taka pompa daje faktycznie te 6 bar?

Wiem, że sortowanie na 2 razy jest trochę partyzantką. Wydałem już troszkę pieniędzy na to co mam, a chciałbym otworzyć zakład w miarę niskim nakładem, sprawdzić jak to wszystko będzie funkcjonowało. Jeśli byłoby wszystko dobrze, to oczywiście do dokupienia 2gi przesiewacz, celowałbym w coś w okolicy 3x1,5m, 3 pokłady. Przy bezpośrednim zasypie z pierwszego przesiewacza nadawą 2/32, uzyskałbym 2-8 8-16 16-32, i myślę, że drugi sortownik mógłby chodzić nawet na sucho. Płuczka mieczowa również do zastanowienia, ale złoże nie wydaje mi się zaglinione, praktyka zweryfikuje.

Wiem, że post dosyć długi, zadałem w nim wiele pytań, ale głównie zależy mi na poradzie odnośnie pompy, choć za ustosunkowanie do poszczególnych kwestii będę wdzięczny. Ja skłaniam się do tej spalinowej z silnikiem Iveco, rozwiązałoby to problem z wymaganym mniejszym wydatkiem pompy na drugie sortowanie, a także jeśli faktycznie to nowa pompa to troszkę by pochodziła. Dokupując jakiś mniejszy agregat ok. 70-80kVA, myślę że przy dobrych negocjacjach kosztowałoby mnie to w okolicy 40-42k zł.
Dodam jeszcze, że jeśli miałbym pompę spalinową, to z wielkim prawdopodobieństwem, reszta zakładu chodziłaby mi na prądzie z gniazdka.

Pozdrawiam
Załączniki
2022-01-11_22h47_08.png
2022-01-11_22h46_40.png

GrzegorzGR
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 12 Sty 2022 00:04

Maszyna: Ł34

Firma: Własna działalność


Reklama

simmet

Re: Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez dawidg2 » 12 Sty 2022 04:02

Bez krzywej przesiewu ciężko coś dobierać.

Koło odwadniajace nie wyłapuje wszystkiego drobnego piasku więc i strata i zapychanie osadnika.
Przy hydrocyklonie mniej strat piasku ale pompa jeszcze jedna.

Co do prądu to masz przyłącze?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez GrzegorzGR » 13 Sty 2022 00:06

Mam świadomość, że krzywa przesiewu jest bardzo przydatna i jak najbardziej szanuję podejście od strony technicznej, naukowej, ale widziałem jaki materiał mam na zakładzie, pamiętam też w jaki sposób badanie było przeprowadzane i moim zdaniem wyniki nie były rzetelne. Moja żwirownia jest w jednym pasmie z innymi i tam jak najbardziej prowadzone jest sortowanie na mokro.

Tak, hydrocyklon wydaje się lepszym rozwiązaniem, ale i droższym i bardziej skomplikowanym. W pierwszym podejściu chcę uruchomić zakład w niezbyt skomplikowany sposób, nie posiadam doświadczenia w prowadzeniu zakładu na mokro i w związku z tym wolę wypróbować prostsze rozwiązania. Godzę się na pewne straty z powodu wybrania koła odwadniającego zamiast hydrocyklonu.

Przyłącze powinienem mieć w maju/czerwcu tego roku.

GrzegorzGR
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 12 Sty 2022 00:04

Maszyna: Ł34

Firma: Własna działalność


Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez dawidg2 » 13 Sty 2022 01:27

To sens bawić się w agregat?

Może kosztowniejszy hydrocyklon ale masz ładny piasek o wilgotności 14-20%, osadnika nie trzeba co chwilę czyścić.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez GrzegorzGR » 13 Sty 2022 18:22

Ja nie neguje, że hydrocyklon daje lepszy produkt, ale nie chce pakować się w kolejne koszty. Koło odwadniajace już mam.

Agregat będzie potrzebny w przypadku elektrycznej pompy bo przyłączę będę miał do 32kw, ale cały czas zastanawiam się czy motopompa czy elektryczna.

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-do-wo ... ECeDs.html

Czy ta pompa jest warta swojej ceny?

GrzegorzGR
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 12 Sty 2022 00:04

Maszyna: Ł34

Firma: Własna działalność


Zakład na mokro - pompa i agregat

Postprzez dawidg2 » 14 Sty 2022 00:00

co takie małe przyłącze?

jak coś stoi nie używane to uszczelki niszczeją. może chodzić a może się okazać że będzie przeciekać zbiegiem czasu.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej