wibako

Olej w bańkach 20 litrów ?

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez KrisK » 12 Mar 2023 15:24

Jestem nowy w temacie minikoparek i zabieram się za zmianę olejów i reszty.
Moja koparka to Cat 303Ccr ,wchodzi 6litrow oleju i zastanawiam się czy warto kupować olej w 20litrowej bance?
Ze względów ekonomicznych bardziej się opłaca ,ale czy taki olej trzymany w bance rok do następnej wymiany nie traci na jakości? Niby zamknięty ale już nie oryginał.
Druga sprawa to niewiem jaki olej Niemcy lali do tej koparki , co będzie lepszym rozwiązaniem Fuchs Cargo 10w40 czy 15w40? Załóżmy że byl używany 15w40 a ja teraz wleje 10w40 to nie wpłynie to na jakieś wypłukanie zalegającego nagaru itp.?

KrisK
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 12 Mar 2023 12:49

Maszyna: Cat 303Ccr

Firma: Krisbud


Reklama

simmet

Re: Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez rezoonator » 13 Mar 2023 19:52

Przede wszystkim sprawdź jaki czas przydatności oleju, który planujesz kupić, przewiduje producent. Generalnie jeśli wykorzystasz 6 litrów i resztę zostawisz na przyszły rok, zachowując odpowiednie warunki przechowywania, nie powinno się z olejem stać nic złego.

To jakiej klasy olej wlejesz w dużym stopniu zależy od tego w jakiej kondycji jest silnik. Jeśli nie pobiera oleju, nie ma przedmuchów warto wlać olej o wyższej klasie lepkości (rzędu 5-10W). Taki olej, ponieważ że jest bardziej płynny, może wypłukać zalegający nagar i korzystnie wpływa na smarowanie trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza w ujemnych temperaturach.

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez KrisK » 13 Mar 2023 23:30

Silnik niema żadnego wycieku ,oleju nie bierze . A czy nie będzie tak,że ten rzadszy olej wypłucze zalegający nagar z zakamarków i silnik dopiero się rozciecze .

KrisK
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 12 Mar 2023 12:49

Maszyna: Cat 303Ccr

Firma: Krisbud


Re: Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez rezoonator » 14 Mar 2023 21:43

Jak będzie nie wiem, ale może być tak, że część nagaru (o ile takowy gdzieś zalega) zostanie wypłukany. Nagar zalegający w silniku jest zjawiskiem szkodliwym i niepożądanym (choć w dużym stopniu nieuniknionym). Jeśli jesteś pewny silnika, ja bym lał 5W, a jeśli się "rozciecze" znaczy że wymaga uszczelnienia lub regeneracji :wink: Pozdrawiam

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez KrisK » 14 Mar 2023 22:14

W grę wchodzi tylko 15w40 albo 10w40 takie jak zaleca Cat do tej maszyny ,żaden 5w
Najbardziej mnie wkurza że taki serwis jak zepelin nie zapisuje jaki olej użyli

KrisK
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 12 Mar 2023 12:49

Maszyna: Cat 303Ccr

Firma: Krisbud


Re: Olej w bańkach 20 litrów ?

Postprzez dawidg2 » 15 Mar 2023 16:37

jak masz obawy to wlej płukankę, zmień olej na świeży i po 50h zmień znów.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej